“Tepkimizi göstereceğiz”

1
* Kırklareli Kent Konseyi Yürütme Kurulu Çorlu’da yapılan toplantının ardından Kırklareli’de bir basın toplantısı düzenledi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kent Konseyi Yönetim Kurulu Basın açıklaması öncesi bir açıklama yapan Seyfi Meriç şunları kaydetti; “Doğa ve çevremize acımasız saldırılar var. Yaşadıklarımızdan öte bir de planlanan saldırılar var. Biz düşündük ki bu basın açıklaması ile kendimizi de bağlayalım ve topluma karşı, demokratik kitle örgütlerine karşı, devletin çeşitli organlarına karşı bir deklarasyonumuz olsun. Yani biz hangi konularda duyarlılığımız olduğunu bu basın açıklamasıyla kitlelere duyurmak istiyoruz. Basın metninde de göreceğiniz gibi bu yalnızca bizim değil, Kent konseyleri Trakya birliğini oluşturan 16 kent konseyinin ortak basın açıklaması şeklindedir. Kısacası bu duyarlılık yalnızca Kırklareli Kent Konseyinde değil, Trakya’daki bütün Kent Konseylerinin ortak açıklamasıdır. Duyarlılığımızı belirteceğimiz konularda aktif olacağız, tepkimizi göstereceğiz ve kamuoyu oluşturacağız. Hedefimiz bu.”
Konuşmasının ardından basın açıklamasını yaptı; “Trakya Kent Konseyi birliği, Çorlu’da 3 üncü dönem toplantısını gerçekleştirerek çeşitli kararlar almıştır. Trakya Kent Konseyleri Birliği şu Kent Konseylerinden oluşmaktadır: Süleymanpaşa (Tekirdağ) Kent Konseyi, Kırklareli Kent Konseyi, Edirne Kent Konseyi, Babaeski Kent Konseyi, Lüleburgaz Kent Konseyi, Çorlu Kent Konseyi, Çerkezköy Kent Konseyi, Eceabat Kent Konseyi, Ergene Kent Konseyi, Gelibolu Kent Konseyi, Keşan Kent Konseyi, Malkara Kent Konseyi, Saray Kent Konseyi, Uzunköprü Kent Konseyi, Silivri Kent Konseyi, Çatalca Kent Konseyidir. Biz, Trakya Kent Konseyleri Birliği’ni oluşturan özneler olarak; Bölgemizdeki illerin gelişimlerinin ve bu illere ait düşünülen projelerin, Trakya’da yaşayanların istekleri ve beklentileri doğrultusunda şekillenmesini ve gelişmesini istiyoruz.  Bizler Trakya’nın İstanbul’un arka bahçesi olmasını istemiyoruz. Bizler atığıyla doğayı kirleten fabrikalar istemiyoruz. Bizler doğal su kaynaklarımızı kirleten taş ocaklarını, kömür ocaklarını istemiyoruz. Trakya toprakları üzerinde bulunan coğrafi bütünlük arz eden ve birbirine komşu olan Kırklareli, Edirne, Tekirdağ illeri, ilçe ve beldeleri ile Çatalca, Silivri, Eceabat ve Gelibolu’da doğanın ve çevrenin kirletilmesine hayır diyoruz.  Trakya’da gün geçtikçe oluşan; Su kaynakları sorunlarına, ekolojik sorunlara, kentleşme ve kalabalıklaşmaya da dikkat çekmek istiyoruz. Bu sorunlar ve beraberinde gelinen bugünkü durum ve gün geçtikçe bizleri tedirgin etmeye başlamış ve insanların kötü kullanımları yüzünden her geçen gün tehlikeli bir hal almaya başlamıştır.  İşte bu gerçeklerden dolayı Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak yaşanabilir bir Türkiye İçin yeşille ve doğayla iç içe yaşayabilmek için; yaşam alanları içine inşa edilmiş kömür ocaklarına, doğanın her geçen gün ekolojisini bozan taş ocaklarına, insan, hayvan, bitki ve doğanın dengesi için Termik Santrallere karşıyız. Yaşanabilir bir Trakya için bu girişimlerde bulunacak herkesin karşısında olacağımızı bildiriyoruz. Tüm bunlarla birlikte, Kırklareli Kent Konseyi olarak, Istrancalar’ın Trakya’nın su ve oksijen kaynağı olması nedeniyle; bu bölgede yer alan doğal ve kültürel varlıklarımızı tehdit eden tüm saldırılara karşı olduğumuzu; yaşamı her şart altında savunacağımızı deklare ediyoruz” dediler. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here