TEO Başkanı Ersöz, vatandaşları bitkisel içerikli ürünlere karşı uyardı

5
Tekirdağ Eczacılar Odası Başkanı Ufuk Bekir Ersöz yazılı bir açıklama yaparak, son zamanlarda bitkisel içerikli ürünlerin kullanımında yoğun bir talep yaşanmaya başladığını belirtti.
HABER MERKEZİ
Ersöz, bu ürünlere talebin artmasında, bu tür ürünlerin içeriğinin bitkisel olması nedeniyle sanki ‘hiçbir zararı yokmuş’ gibi bir algı oluşmasının ve kitle iletişim araçlarının insanları yanlış bilgilendirmesinin etkili olduğunu kaydetti. 
Bununla birlikte, bazı sorumsuz şahsiyetlerin, bilim insanı kisvesi altında halkın iyi niyetini kendi menfaatleri doğrultusunda hiç çekinmeden kullandıklarını ifade eden Ersöz, şu bilgileri aktardı: 
”Bu gibi kişilerin tanıtımını yaptığı ürünlere, ‘gıda takviyesi ürün’ olarak onay alınmakta, daha sonra bu ürünler, ‘çeşitli hastalıklara iyi geliyor’ başlığı altında pazarlaması yapılmaktadır. ‘İlaç’ gibi özellikler sergilediği ifade edilen ürünler, hiçbir sağlık profesyonelinin yönlendirmesi olmadan halkımıza tanıtılarak satılmaktadır. Bu durum halkımızın hastalıklar ile ilgili olarak yanlış ve tehlikeli bir biçimde yönlendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle, ortaya çıkması muhtemel çok ciddi sağlık sorunları ve hatta ölümle sonuçlanan vakaların olması, sürece bir an önce müdahale edilmesini gerektirmektedir.” 
Ersöz, eczacılar olarak tüm ilaç ve ilaç etkisi gösteren ürünlerin tamamının yalnızca Sağlık Bakanlığı onayı ile halka ulaştırılması gerektiğine inandıklarını kaydetti. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here