“Temizlenmeyen bacalar zehirliyor”

11
* Kırklareli İtfaiye Müdürü Gürbüz; ”Temizlenmeyen bacalar iyi çekiş
yapmadığında gaz atmosfere karışamaz ve zehirlenmelere neden olur”
dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü baca temizliği konusunda vatandaşları uyardı. İtfaiye Müdürü Kenan Gürbüz, yaptığı açıklamada, soba yakanların tedbirlerini almaları gerektiğini söyledi.
Yangından Korunma Yönetmeliği’nin 58 maddesi gereği, is bırakan yakıtların kullanıldığı soba bacalarının sık sık temizlenmesinin insan sağlığı açısından önemli olduğunu ifade eden Gürbüz şunları kaydetti:
“Baca temizliğini de uzman kişilerin yapmasında fayda far. Vatandaşların, kendi yöntemleriyle bacalara bir şeyler dökerek, naftalinle yakarak içerisine bir ağırlık uzatarak bacayı açmaya çalışılması son derece yanlış bir uygulamadır. Şofben bacası, mutfak havalandırması, doğalgaz sobası, şömine ve barbekü bacalarının yılda bir sefer temizletilmesi can güvenliği açısından son derece önemlidir.
Kullanılan bacada yakılan yakıt sonucu ortaya çıkan ve insan sağlığı açısından son derece zararlı olan gazlar atmosfere karışmaktadır. Temizlenmeyen bacalar iyi çekiş yapmadığında gaz atmosfere karışamaz ve zehirlenmelere neden olur. Yanma veriminin yüksek, ısınma maliyetinin düşük olması ve çevre sağlığının korunması için bacaların temizliği mutlaka uzman kişilerce yapılmalı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here