Temiz; “Trakyalı çocukları Avrupa ile tanıştırmak istiyoruz”

18
* Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Çağlayan Nameler Projesi” kapsamında 130 roman öğrenciden oluşan Ritim Grubu, Vurmalı Çalgı Sanatçısı Okay Temiz’in eşliğinde Vilayet Meydanı’nda konser verdi. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilköğretim çağındaki roman çocukların okullara devamlılığını sağlamak, okullaşma oranını arttırmak, müziğe yatkın çocukları topluma kazandırmak amacıyla hazırlanan “Çağlayan Nameler Projesi” kapsamında 130 öğrenciyi kapsayan Ritim Grubu oluşturdu.
“Çağlayan Nameler Projesi” kapsamında 1 Haziran 2010 yılında çalışmalara başlayan öğrenciler; Davul, Darbuka, Klarnet, Tef gibi çalgı aletleri ile 8 İlköğretim Okulu’nda oluşturulan sınıflarda Ritim Eğitimi aldı.
130 öğrenci, 31 Mayıs 2012 Perşembe günü saat 21.00’da Kırklareli Vilayet Meydanı’nda, Vurmalı Çalgı Sanatçısı Okay Temiz’in eşliğinde Ritim Konseri verdi.
Kırklareli Valisi Mustafa Yaman yaptığı açıklamasında, projenin amacının öğrencilerin okullarına devamlılığını sağlamak olduğunu belirtti.
Proje ile okula devam sorunu bulunan 130 öğrenciye müzik ile okullarının sevdirildiğini belirten Vali Yaman; “Hem çocuklara resim öğretmek, hem de okullara devamını sağlamaktı. Biliyorsunuz Lüleburgaz’da Güzel Sanatlar Lisemiz vardı. Önümüzdeki yıl öğrenci almak üzere il merkezinde hem Güzel Sanatlar Lisesi hem de Spor Lisesi’ni kurduk. İnşallah 30’ar öğrenciden toplam 90 öğrenci orada yetiştireceğiz. Bu genç kardeşlerimiz inşallah okul okuyacaklar. 8 İlköğretim Okulu bu projeye dahil oldu ve 130 öğrenci vardı. 2 yıldır öğrenciler bu projeye hazırlanıyorlardı. Biz 1 yıldır Okay Temiz ile görüşüyorduk. İnşallah bu tür programlar ve kurslar devam edecek” dedi. 
Hedeflerinin Kırklarelili çocukları Avrupa ile tanıştırmak olduğunu söyleyen Vurmalı Çalgı Sanatçısı Okay Temiz de, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi;
“Trakyalı çocukların müzik konusunda çok başarılı olduğunu ifade eden Temiz, ”Trakya’nın ritimleri çok özel ve güzel. Bu projeyi Kültür Bakanlığı’na bildireceğiz. Kırklareli’den seçme çocukları toplayarak, Avrupa’da konserler vereceğiz. Çocuklar çok başarılı, enerji dolu. Küçücük çocuklar profesyonel gibi çalıyor. Bunu yurt dışına taşıyacağız”
Ritim Konseri’nin ardından Vali Yaman, Vurmalı Çalgı Sanatçısı Temiz’e plaket takdim etti.
Vilayet Meydanı’nda düzenlenen programa; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı  Oğuz Aydın, Kırklareli Vali Yardımcısı Tacettin Özeren, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Kırklareli İl Müdürü Mihriban Aslan Büyük, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetintaş ve vatandaşlar katıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here