Temiz bir Kırklareli için havayı kirletenlere geçit yok

10
Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yaptırmayanlara bin 567 liraya kadar para cezası uygulanacak.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, periyodik olarak Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü yaptırmayan motorlu kara taşıt sahibine bin 567 liraya kadar para cezası uygulanacak.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Emniyet ve Jandarma Ekipleri yapılacak denetimlerde sürücülerin Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Pulu’nu ibraz etmesinin gerektiği bildirildi.
Yapılan yazılı açıklamada şunlar yer alıyor;
“Hava kirliliğini oluşturan etmenler arasında, özellikle hidrokarbonlar, azotoksitler ve karbonmonoksit içeriği sebebiyle, motorlu taşıllardan kaynaklanan egzoz gazı emisyonlarının önemli bir yeri vardır. Çevre Kanunu’nun Ek 4’üncü maddesi uyarınca, motorlu kara taşıl sahibi, taşıtının Egzoz Gazı Emisyon Ölçümleri’ni İlgili Yönetmeliğin 6. maddesinde belirtilen periyotlarda yaptırmak ve taşıtının Egzoz Gazı Emisyonları’nı 7. maddede belirtilen sınır değerlere uygun olmasını sağlamakla yükümlüdür.
Taşıt sahibi, Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Pulu’nun ilgili bölüme yapıştırıldığı motorlu taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı’nı taşıtında bulundurmak ve istenildiğinde ölçüm sonucunu belgeleyen çıktıyla birlikte denetim yetkilisine ibraz etmek zorundadır. Egzoz Gazı Emisyon Ölçümleri’nin devamının takibi amacıyla ruhsatın üzerinde Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm Pulu yapıştırma yeri dolana kadar tahrifat olmaksızın saklanması ve denetimlerde ibraz edilmesi zorunludur.
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı elemanlarından oluşan ekipler tarafından yapılacak denetimlerde, ölçüm yapılması gereken periyotlarda Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü’nü yaptırmadığı tespit edilen motorlu kara taşıt sahibine, Çevre Kanununca 20. maddesinin 1. fıkrasının ‘a’ bendinde belirtilen 782 TL idari para cezası, yönetmeliklerle belirlenen standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu kara taşıt sahiplerine ise bin 567 TL idari para cezası uygulanacaktır.
Konuya daîr aralıksız sürdürülecek olan denetim/ kontrol faaliyetlerinde, kamu, resmi araçlar, özet/kamu toplu taşıma araçları ve şahıs farkı gözetilmemekte olduğundan, ilgili bütün kişi, kurum ve kuruluşların taşıtları için Egzoz Emisyon Ölçümleri’ni yaptırmaları gerekmektedir.
İlimizde bu tür bir kirliliğin önlenmesi ve araç sahiplerinin mağdur olmamaları açısından, hiçbir şekilde süre vermek gibi bir uygulama da sözkonusu olmadığından, gerekli hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Bölge halkımızın daha temiz bir ortamda yaşamasını temin maksatlı bu çalışmalarımızda, duyarlı vatandaşlarımızın, çevre kirliliğine dair gördüğü tüm olumsuzluktan 0288 214 10 68 numaralı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Telefonu’na iletmesi, daha temiz bir Kırklareli için çalışmalarımızda bizlere katkı sağlayacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.