TEMA’nın “Erozyon ve Çevre Eğitimi Seminerleri” sona erdi

18
* Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü ile TEMA Kırklareli İl Temsilciliği tarafından 02-03-04 Mart 2011 tarihlerinde verilen ”Erozyon ve Çevre Eğitimi Semineri” sona erdi.

 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü ile TEMA Kırklareli İl Temsilciliği tarafından 02-03-04 Mart 2011 tarihlerinde merkez ilçedeki İlköğretim Okulu ve Ortaöğretim Kurumları’nın öğretmenlerine “Erozyon, Doğa ve Çevre” konulu seminer verildi.
02 Mart 2011 tarihindeki semineri TEMA Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Doğan, 03 Mart 2011 Perşembe günkü semineri TEMA Yönetim Kurulu Prof. Dr. Başkanı Lütfi Baş, 04 Mart 2011 Cuma günkü semineri Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Altın verdi.
Düzenlenen seminerlerin son gününe; Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner ve Eşi Saadet Şen Öner, Kırklareli Tarım İl Müdürü Hasan Çebi, Kırklareli Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt, TEMA Kırklareli İl Temsilcisi Ali Korur ile merkez ilçede eğitim ve öğretim vermekte olan İlköğretim Okulları ile Ortaöğretim Kurumları’nın öğretmenleri katıldı.
Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Altın seminerin ilk bölümünde “Bitki Örtüsü, Erozyon İlişkisi” konusunda bilgiler verdi. Daha sonra “Macahel Belgeseli” izletildi. Prof. Dr. Murat Altın Programın ikinci bölümünde “Ekosistem, Doğal Denge ve İnsan” konusunda bilgiler verdi.
* “Etkinliklerimiz devam edecek”
Seminerin sona ermesinin ardından bir konuşma yapan TEMA Kırklareli İl Temsilcisi Ali Korur şunları kaydetti:
“TEMA’nın hedefi; erozyon, çoraklaşma, çölleşme ve yanlış arazi kullanımının sebep ve sonuçları, alınacak önlemler, toprağın ve doğal varlıkların korunması hususlarında bilinçli ve güçlü bir kamuoyu oluşturmaktır. Bu bilinçli toplumun, toprağın, orman, mera ve tarım alanlarının önemini bilen ve onları koruyan, erozyon, çoraklaşma, çölleşme, yanlış arazi kullanımı ve bunların doğuracağı  olumsuz sonuçları konusunda bilgili, her türlü canlıyı koruyan, bitkilendirme konusunda duyarlı ve aktif, çevre koruma bilincine sahip, tutum ve davranışları ile örnek, sorumlu vatandaşlık bilinci gelişmiş bireylerden oluşması hedeflenmektedir.
Bu çerçevede TEMA Vakfı çeşitli kurum ve kuruluşlarla eğitim iş birlikleri yaparak, vakıfça çeşitli eğitim etkinlikleri düzenleniyor. Bu etkinliğimize konuşmacı olarak katılan akademisyenlerimize ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ederim.”
* “Temiz bir çevrede yaşamanın huzurunu ve esenliğini duyacaksınız”
Kırklareli Milli Eğitim Müdürlüğü ile TEMA Kırklareli İl Temsilciliği tarafından düzenlenen “Erozyon ve Çevre Eğitimi Semineri”nin son gününe de katılan Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Bu 3 günlük etkinliğin Kırklareli’de düzenlenmiş olmasını şükranla karşılıyorum. Sizlerin göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı da teşekkür ederim. İnanıyorum ki buradan edindiğiniz bilgileri, darcığınızda topladığını gibi bir tahlile ve değerlendirmeye tabi tutarak, öğrencileriniz ve yakın çevreniz ile paylaşacaksınız. Bu durumda dostluğunuz daha da pekişecek ve temiz bir çevrede yaşamanın huzurunu ve esenliğini duyacaksınız. Kendinizdeki arıza ne olursa olsun, doğadaki arızalanmaya izin vermemek, varsa o arızayı tez zamanda gidermek, insanlık borcumuz ve görevimizdir. Bu yararlı çalışmalar ilimizde her alanda sürecektir.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here