“Teknolojik olarak ilerledik ama Verem Hastalığı’nı ortadan kaldıramadık”

3
“66. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” kapsamında Kırklareli Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
HABER MERKEZİ
07 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 10.00’da Kırklareli Valiliği Atatürk Salonu’nda düzenlenen toplantıya; Kırklareli Vali Yardımcısı Taceddin Özeren, Kırklareli Sağlık İl Müdür Vekili Çiğdem Cerit, Şube Müdürleri ile Doktorlar katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Kırklareli Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Nihat Kutluay, Türkiye’nin teknolojik açıdan ilerlediğini ancak Verem Hastalığı’nın halen ortadan kaldırılamadığını söyledi.
Verem Hastalığı’nın Milattan Önce 3 binli yıllara dayandığını ifade eden Kutluay, Verem Hastalığı’nın yaygınlaşmasının en büyük nedenin ise HİV Virüsü’nün (AIDS) sağladığını belirtti.
HİV Virüsü’nün insan vücudundaki bütün vücut direnç sistemini çökerttiğini ve buna bağlı olarak verem hastalığını da getirdiğini kaydeden Kutluay;
“Türkiye’de AIDS oldukça az. Anca başka ülkelerde son derece yaygın. HİV Virüsü’nün bulaştığı bir insandaki bütün vücut direnç sistemlerini çökertiyor. Verem Hastalığı taşıyan bir insan, kapalı ortamda öksürdüğünde yada aksırdığında ağzından çıkan partiküller 24 saat boyunca havada asılı kalabiliyor. Verem çok ciddi bir hastalıktır. Verem Hastalığı’nın tedavisinde bir ilaç yeterli olmuyor. Çünkü vücut bir ilaca yaklaşık 1 ay gibi kısa bir sürede bağışıklık kazanıyor ve tek bir ilacın etkisi kalmıyor. O yüzde Verem Hastalığı’nda birkaç ilaç kullanılıyor. Verem ile mücadelede çok büyük bir yol ilerleyemedik. Bu toplumsal bir hastalıktır” dedi.
Verem Savaş İl Koordinatörü Dr. Cuma Kılıçoğlu da Verem ile ilgili bir sunum yapmasının ardından program sona erdi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here