TEKNOLOJİK GELİŞMELER

8

MİSAFİR KALEM
Büşra Gürz

Gün geçtikçe teknoloji hızla gelişiyor. Her geçen gün yeni bir şey icat ediliyor ya da var olan şeyin işlevi artırılıyor. Her an yeni icatlar, yeni buluşlar çıkması teknolojinin ilerlemesi insan hayatını çok yönden etkiliyor.
İnternet, cep telefonları, saç şekillendirici setler, televizyon, evlerde kullanılan beyaz eşyalar ve bunlar gibi sıralanabilecek yüzlerce şey. Ama en çok etki eden iki şey var ki hem çok faydalı hem de çok zararlı: Bilgisayar ve cep telefonları.
Yararlılar çünkü cep telefonları sayesinde gerektiği her an ulaşmak istediğimiz kişilerle görüşebiliriz, acil durumlarda faydalanabiliriz. İnternetle çok uzakta da olsa istediğimiz kişileri görebiliriz, ulaşmak istediğimiz bilgilere en kısa sürede ve doğru kaynaklardan ulaşabiliriz. Ders çalışmak istediğimizde bilgisayardan faydalanabiliriz.
Zararlı yönleriyse şöyle sıralanabilir: cep telefonları yaydıkları radyasyon nedeniyle vücudumuzdaki bazı yararlı hücreleri yok ediyor, vücudumuza mikrop ulaştırıyor ve yaydığı radyasyonla bizi kansere kadar sürükleyebiliyor.
Aşırı şekilde alışkanlık haline getirdiğimiz durumda bağımlılık yaparcasına boş vakit kaybına neden oluyor, zamanımızın değerlendirilmeden ölmesine yol açıyor. İnternet kullanımı aşırıya kaçtığında harcanan zamanlar sürekli boş işlere ve neticesinde getiri olmayan gereksiz vakit kaybına neden oluyor.
Ayrıca bunların yanında arkadaşlık sitelerindeki yazışmalarda kullanılmayan ünlü harfler Türkçenin çökmesine, yabancı dillerin boyunduruğuna sürüklenmesine ortam hazırlıyor. Gereksiz yüzlerce sözcük yazmaya üşenmeyen, boş yere vakit kaybetmeye çekinmeyen bu kişilerin kelimelere sesli harfleri eklemeye üşenme, bu harfleri kullanmama gayretleri de bir hayli ilginçtir. Yanlış kullanılan teknolojiyle birlikte Türkçe de uçuruma sürüklenmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here