Tekin gelemeyince Demirçalı ve Gürkan devreye girdi

3
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in Kırklareli ziyareti iptal oldu.
HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz gün Trakya Turu’na çıkacağı söylenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’daki parti teşkilatlarını ziyaret edecekti.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bir programa katılması gerektiği söylenen Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin’in Trakya Turu kapsamındaki CHP Kırklareli Parti Teşkilat Ziyareti’ne 10 dakika kala haber verildi.
Tekin’in ziyaretinin iptal olmasının ardından CHP Kırklareli parti teşkilatını CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ve CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan ziyaret etti.
28 Mayıs 2013 Salı günü saat 13.30’da CHP Kırklareli parti teşkilatı ziyaretinde bir konuşma yapan Edirne Milletvekili Recep Gürkan, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AK Parti) ağır eleştirdi.
AK Parti’nin iktidara gelmeden önce 3 ‘Y’ adı altında bir seçim çalışması yaptıklarını anlatan Gürkan, 2002 yılında seçimden önce yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar bitireceklerini söylediklerini ancak 2013 yılı olmasına rağmen hiçbir çalışmanın yapılmadığını iddia etti.
Türkiye’de yolsuzluk yapmanın aleni ve meşru hale getirildiğini anlatan Gürkan; “AKP 3 Kasım 2002 Seçimleri’ne girerken seçim kampanyasında bir vaatle iş başına geldi. Türkiye’de 3 ‘Y’yi bitireceklerini söylemişlerdi. Bu 3 ‘Y’; Yoksulluk, Yolsuzluk Ve Yasaklardır. Bunların hepsini Türkiye’de bitireceklerini iddia ettiler. 2013 yılındayız ve AKP 3 ‘Y’ söylemi ile iktidara geldi ve aradan 11 yıl geçti. 11 yıldır Türk halkı AKP’ye 3 sefer arka arkaya kesintisiz iktidar yetkisini verdi. Demokrasiye inanan ve bu ülkeye demokrasi getiren bir parti ve bu partinin mensupları olarak halkın tercihlerine en başta ve en çok saygı duyan bizleriz. Halk onlara iktidar bizlere de ana muhalefet görevini verdi. Geldiğimiz noktada AKP 3 ‘Y’ ile ilgili yolsuzlukları bitireceğiz diye iktidara gelen parti bu güne kadar 90 yıllık cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluklarını gerçekleştiren parti oldu. Yolsuzluk yapmak o kadar aleni ve meşru hale getirildi ki adeta AKP yolsuzluk yapanları değil, yolsuzluk yapmayanları beceriksizlik ve yeteneksizlikle, iş bilmemekle suçlar hale geldi. Yürütmeyi, yolsuzluk yapmayı çok iyi becerenler bu ülkede baş tacı edildi.
Bu yasama döneminde İstanbul Milletvekilimiz Aykut Erdoğdu, zamanın TOKİ Başkanı ve şuan ki Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın TOKİ başkanıyken TOKİ’yi 700 trilyon civarında zarara uğrattığını ortaya çıkarttı. Bakan Bayraktar, hatasını kabul etti ancak istifa edeceği yönde söylediği sözleri unuttu. Yolsuzluk sadece TOKİ’de yok. Karayolları’ndan Sağlık Sistemi’ne ve Diyanet’e kadar her alanda AKP’nin büyük bir yolsuzluk denizinin içinde yüzdüğünü görüyoruz. Aynı şekilde yoksulluk ve yasaklarda bunlara benziyor” dedi.
Gürkan, Kırklareli’de ki parti teşkilatını 1 Haziran’da İstanbul Kadıköy’de yapılacak olan “Demokrasi ve Özgürlük İçin Meydan Okuyoruz” Mitingi’ne davet etti.
* “IMF’ye olan borcun 10 milyar dolarını AKP hükümeti kullanmıştır”
CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan, IMF’ye olan borcun bittiğini ifade ederek, bu borcun Cumhuriyet Tarihi boyunca olduğu iddialarını yalanladı.
IMF’ye 19 yıldır borcun olduğunu açıklayan Gürkan, 2002 yılına kadar IMF’ye 12,5 milyar dolar borcun olduğunu, AK Parti’nin de 11 yıllık iktidarlık süresince 10 milyar dolar borç aldığını söyledi.
Gürkan konuşmasına şu şekilde sürdürdü; “Geçtiğimiz hafta yaklaşık 420 milyon dolarlık borcun ödenmesiyle gerçekten IMF’ye borcumuz bitti. Bu borç Cumhuriyet Tarihi boyunca sürmedi. Bu büyük bir yalan. 19 yıldır IMF’ye borçluyduk ve bunun 10 yılında AKP iktidarı var, 9 yılı önceki hükümetlere ait. Ama onlarda 3 yıllık koalisyon dışında geri kalanı sağ partilere ait dönemler. Hükümete göre 23,5 milyar dolarlık borcumuzu IMF’ye bitirdik. Ama bunun 10 milyar dolarını AKP hükümeti alıp kullanmıştır. Yani aslında gerçek önceki hükümetlerden kalan 12,5 milyarlık bir borç. 2002 yılından 2013 yılına kadar sadece cumhuriyeti kuranların yaşattıkları, büyüttükleri, geliştirdikleri her şeyi satarak özelleştirmeden elde ettikleri gelir 38 milyar dolardır. 23 milyar dolar IMF’ye borç var ama öbür taraftan 38 milyar dolar özelleştirme geliri var. Bu para ortada yok. 2002 yılında Türkiye’nin dış borcu 130 milyar dolardı. 2013 yılında bu rakam 130 milyar dolardan 337 milyar dolara yükselmiş. AKP hükümeti 11 yılda 207 milyar dolar dış borç yaparken cumhuriyetin 80 yılında 130 milyar borç yapmıştı.”
CHP Adana Milletvekili Ali Demirçalı ise AK Parti İktidarı’nın işsizlik ve yoksulluğu arttırmada en başarılı olduğu konular arasında yer aldığını iddia etti. 
Toplantı daha sonrasında basına kapalı olarak devam etti. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here