TEKEL işçilerine 10 dakikalık oturma eylemiyle destek

11
* Kırklareli’de KESK’e üye sendikaların temsilcileri ve üyelerinden oluşan grup, TEKEL işçilerine destek vermek amacıyla 10 dakikalık oturma eylemi yaptı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli’de KESK’e üye sendikaların temsilcileri ve üyelerinden oluşan grup 19 Şubat 2010 Cuma günü saat 17.30’da Dingiloğlu Parkı önünde toplanarak TEKEL işçilerinin arkasında olduklarını gösteren bir eylem yaptılar.
Eğitim-Sen Kırklareli Şubesi Sekreteri Seyfi Meriç yaptığı konuşmada TEKEL işçilerinin 4C’ye mahkum edilmemesi için ellerinden gelen tüm desteği vereceklerini belirtti. Meriç konuşmasının ardından tüm sendika üyelerini Cumartesi günü TEKEL işçilerinin yanında olmak için Ankara’ya davet etti.
Meriç’ konuşmasının ardından eyleme katılanları 10 dakikalık oturma eylemine davet etti. Oturma eylemi sırasında konuşma yapan Eğitim-Sen Hukuk Sekreteri Soner Şener;
“Bugün tüm ülkede emekçiler bir kez daha alanlarda. Yiğit TEKEL işçilerinin direnişinin arkasında biz varız diye haykırmak için; TEKEL işçilerinin mücadelesi mücadelemizdir diye bir kez daha ilan etmek için alanlardayız.
Buradan Hükümete bir kez daha sesleniyoruz. Çalışma yaşamını kökünden dinamitleyen kuralsız çalıştırma sevdanızdan vazgeçin. İşte görüyorsunuz bu ülkenin gerçek sahipleri olan emekçiler güvencesizliğe hayır diyor; anlamıyorsanız tane tane anlatalım, duymuyorsanız daha yüksek sesle haykıralım.
TEKEL işçileri haklıdır. Mücadeleleri ekmek mücadelesidir. TEKEL işçilerine yönelik kışkırtmaları bırakın, iftiralarınızdan vazgeçin.
İllerde bizleri bu eylemlerden caydırmak için tebligat üzerine tebligat çıkaran Hükümet bu eylemi bizim yarın Ankara’da yapacağımız eylemin tebligatı olarak kabul etsin. Tebliğ ediyoruz: yarın Ankara’da temsilcilerimiz TEKEL işçilerinin yanında olacak; sloganlarla, ıslıklarla, türkülerle, halaylarla TEKEL işçileri ile kucaklaşacaklar.
Tebliğ ediyoruz: yarın Dünya Sosyal Adalet gününde Ankara’da TEKEL direnişinin kalbinde hep birlikte ADALET isteyecekler. Arkadaşlarımız Cumartesi gecesini TEKEL direnişinde geçirecekler.
Bu ülkenin emekçileri kadrosuz, güvencesiz işlerde ömür tüketmeye karşı direniyor. 4/C’ye, 4/B’ye karşı direniyor. Sözleşmeli, kadrolu, taşeron işçisi, kurum işçisi diye bölünmeye parçalanmaya karşı direniyor. Örgütsüzleştirmeye, sendikasız bir çalışma düzenine karşı direniyor. Bugün bütün Türkiye TEKEL, bütün Türkiye direniş. TEKEL işçilerinin haklı talepleri karşılanmalıdır…
Bütün sözleşmeliler kadroya alınmalıdır…
Herkese güvenceli iş ve insanca yaşanacak ücret hakkı sağlanmalıdır…
Hükümet verdiği süre sonunda TEKEL işçilerine müdahale edeceğini ilan etti. Tebligatları kabulümüzdür. Buradan biz de tebliğ ediyoruz. TEKEL işçisine yönelik olası bir saldırıda bu ülkenin emekçileri olarak sessiz kalmayacağız, bütün ülkede misliyle karşılık vereceğiz. Eylemlerimizle karşılık vereceğiz.
Yaşasın emekçilerin ortak mücadelesi” dedi.
Eylem sırasında CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu’nun da kalabalık arasında yer aldığı gözlemlendi.
Oturma eyleminin ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı. (y.y.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here