TEGV Ateşböceği, Lüleburgaz ’da

21
Türkiye Eğitim Gönülleri  Vakı ( TEGV)’NIN Ateş Böceği adı verilen Tır’ı, Lüleburgaz General Ferhat Akat İlköğretim Okuluna geldi.
Vahit İŞBAŞARAN
LÜLEBURGAZ
Bosch-1 Ateşböceği gezici öğrenim birimi sorumlusu Süleyman Selçuk Tangül,Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın , ilköğretim çağındaki çocukların, daha güzel bir çocukluk yaşamaları ve yarınlara umutla bakmaları için, okul içi ve dışı saatlerde çok yönlü bir eğitim desteği almalarını ve çağdaş eğitim olanaklarından faydalanmalarını amaçladığını söyledi..
TEGV Ateşböceği gezici öğrenim birimi sorumlusu Süleyman Selçuk Tangül araçla  ülkeyi gezerek gençlere faydalı olmaya çalıştıklarını belirterek,"Tır da 12 adet bilgisayar var. Öğrenciler 6 saat bilgisayar  gördükten sonra diğer odamız olan servis etkinlik odasında çevre,dil, iletişim gibi toplumsal yaşama yönelik faaliyetler yapılıyor. Çocukların temel özgürlükleri, cumhuriyete bağlı değerlerini tam anlamıyla kendini ifade edebildikleri bir ortamda cesurca yetişmelerini sağlıyoruz. Tır da bulunan DVD de belgeseller izleyip, onların üzerinde yorumlar yapıp hep beraber beyin fırtınası şeklinde oluşan sohbetlerimizoluyor”dedi. 
Öğrenciler, derslerinden arta kalan vakitlerinde Ateş Böceği Gezici Eğitim Birimi ne giderek hem bilgisayar kullanıyor hem de sosyal aktivitelere katılıyorlar. Öğrenciler, uygulamadan son derece memnun olduklarını söylediler
Tangül,General Ferhat Akat İlköğretim Okulunda bir ay süre ile kalacaklarını daha sonra da başka bir okula geçeceklerini belirtti.
Bugüne dek on binlerce kilometre yol katederek tüm illerimizde yüz binlerce çocuğa ulaşan Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi Projesi,  17 Ağustos 1999 Marmara depreminin ardından, bölgede eğitimin kesintiye uğramaması amacıyla Umut 2000 otobüsleri ile başladı. Konakladığı noktalardan belli bir süre sonra hareket ederek, yeni yerlere, başka çocuklara umut ışığı taşıyan bu mobil sisteme “Ateşböceği Gezici Öğrenim Birimi” ismi verildi ve Proje zaman içinde tüm illerimize ulaştı.
Bölgede gereksinim duyulan eğitim desteğini karşılayabilmek ve katılan çocuklar üstünde kısa sürede etki yaratabilmek amacıyla oluşturulan, çeşitliliği ve uygulama esnekliği olan bir program olan Ateşböceği Eğitim Programı temel olarak, çocukta özgüven, değerlilik, kendini ifade edebilme, yaratıcılık ve empati gibi duygu ve becerilerin gelişimini; çevre, insan hakları, trafik gibi konularda farkındalık ve duyarlılık kazanımı hedefliyor. Program 3 başlık altında tanımlanıyor. Kişisel Gelişim – Toplumsal Değerler, Sanat – Dil – İletişim ve Zihinsel Düşünsel alan.
Sayıları 20’yi bulan Gezici Öğrenim Birimleri, yolculuğuna başladığı günden bu yana 90.000 kilometrenin üstünde yol katetti, yaklaşık 650.000 çocuğa ulaştı.
General Ferhat AKAT İlköğretim Okulu
İnönü Mah. Eski Bedir Cad. No: 19
Kırklareli/ Lüleburgaz
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı hakkında:
Türkiye genelinde, 36 yerleşik ilde 10 Eğitim Parkı, 52 Öğrenim Birimi, 20 Ateşböceği (gezici öğrenim birimi) ve 3 İl Temsilciliği ile çocuklarımıza eğitim desteği hizmeti sürdürüyor. Kuruluşundan bu yana 1,5 milyon çocuğumuza verdiği eğitim desteğini on binlerce gönüllüsü ile gerçekleştiriyor. Eğitimde özgün modeli ile ulusal ve uluslararası işbirlikleri bulunan TEGV, 2007 yılında Küresel İlkeler Sözleşmesini imzaladı. TEGV ile ilgili detaylı bilgi için www.tegv.org adresi ziyaret edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here