TEDAŞ’tan çiftçilere müjdeli haber Tarımsal sulama borç faizleri af ediyor

79
TEDAŞ, tarımsal sulama borcu olan Çiftçilerin kooperatiflerin, Suluma Birliklerini..
TEDAŞ, tarımsal sulama borcu olan Çiftçilerin kooperatiflerin, Suluma Birliklerinin, Belediyelerin ve Kamu Kuruluşlarının borç faizlerini af ediyor. TEDAŞ’tan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi;  “TEDAŞ, tarımsal sulama borcu olan çiftçilerin, kooperatiflerin, suluma birliklerinin, belediyelerin ve kamu kuruluşlarının 6552 sayılı yasa kapsamında borcunu ödeyerek devletle helalleşmesi için kaçırılmayacak bir fırsat sunuyor.
Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), 11.09.2014 tarihinde yayımlanan 6552 sayılı Kanun ile, Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Şirketlerinin özelleştirilmeden önceki TEDAŞ’a olan tarımsal sulama borçları ile kamu kuruluşu ve belediyelere ait borçların ödenebilmesi için büyük imkan sağlıyor.
30 Kasım 2014 tarihine kadar bölgesindeki Dağıtım yada Perakende şirketine müracaat eden çiftçilerimiz (Trakya Bölgesi’nde TREDAŞ ve TREPAŞ), eğer borcunu 31 Aralık 2014 tarihine kadar tek seferde öderse sadece anaparayı ödeyecek. Hiçbir gecikme, ceza yada faiz ödemeyecek. Yine 30 Kasım 2014 tarihine kadar müracaat edilmesi durumunda senede bir kez yılsonuna kadar ödenebilecek şekilde 5 yıla kadar vade yapılabilecek ve yıllık yüzde 5 gecikme uygulanacak.
Ödeme planı örneği
Örneğin, 2005 tarihinde 1.000 TL borcu olan bir çiftçimiz bu kanun çıkmasaydı borcunu 4.230 TL olarak ödeyecekti. İcra takibi ve mahkeme masrafları ile borç miktarı 7-8 bin TL’yi bulacaktı. Yapılan düzenleme ile 30 Kasım 2014 tarihine kadar çiftçimizin müracaat etmesi ve 31 Aralık 2014 tarihine kadar tek seferde ödeme yapması durumunda sadece anapara olan 1.000 TL’yi ödeyerek borcunu bitirecek.  Çiftçimiz, borcunu taksit ile ödemek isterse 5 yıla kadar yılda 1 kez ödeme yapacak şekilde 5.yYılın sonunda 1.295 TL ödeyerek yine borcunu bitirmiş olacak.
*Borçlu Belediye Ve Kamu Kuruluşlarına Kolaylık
Ayrıca, yine özelleştirme öncesi TEDAŞ’a borçlu olan belediyelerin ve kamu kuruluşlarının da borçlarını ödeyebilmeleri için kanunda kolaylıklar sağlandı.
31 Aralık 2014 tarihine kadar peşin ödeme yapılması durumunda yıllık ortalama yüzde 21 gecikme yerine yıllık ortalama yüzde 7 gecikme uygulanarak borçlar ödenebileceği gibi 36 aya kadar da 2 aylık ödeme periyotları ile 18 eşit taksitle yıllık yüzde 5 gecikme uygulaması ile ödeme yapılabilecektir.” (kadir Sinici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here