TCG Tekirdağ Savunma Gemisi İğneada Limanı’nda

10
TCG Tekirdağ Savunma Gemisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kırklareli’nin Demirköyy İlçesi’ne bağlı İğneada Limanı’na geldi. 
HABER MERKEZİ
TCG Tekirdağ Savunma Gemisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Kırklareli’nin Demirköyy İlçesi’ne bağlı İğneada Limanı’na geldi. 
Vatandaşların da gezmesine izin verilen gemi iki gün İğneada’da kalacak ve vatandaşların gemiyi gezmesine imkan sağlanacak. 
TCG Tekirdağ Savunma Gemisi yaklaşık olarak bir yıl önce Tuzla Tersanesi’nde yapılan bir gemi olup, 56 metre uzunluğunda, 7 metre genişliğinde ve kıyı emniyetinde savunma amaçlı olarak yapılmış.  Gemi, çağımız teknoloji imkanlarıyla tamamen Türk yapımı. Türk yapımı gemi geniş hareket kabiliyetine sahip 25 nat yani 50-55 km hız yapabiliyor. 
Gemide iki adet savunma amaçlı silah, denizaltılardan gelebilecek tehlikelere karşı 12 adet su bombası, acil durumlar için yaklaşık 2-3 gün gemi personeline yetebilecek erzağın bulunduğu, zodyag botların ve toplamda 50 kişilik can salının bulunduğu belirtildi.
İğneada halkı, çevre ilçe ve köylerden gelen vatandaşlar gemiyi gemi komutanları eşliğinde ilgi ile gezdiler. Gemi komutanları tarafından güler yüzle karşılanan halk bilgilendirildi ve komutanlar vatandaşların gemi hakkında sordukları bütün sorulara cevap verdiler. İlk kez bir savunma amaçlı gemiyi gezmenin mutluluğuna eren vatandaşlar gemiden tarif edilemez bir duyguyla ayrıldıklarını belirterek; “Televizyonlardan gördüğümüz bu gemileri canlı olarak görmek, özellikle Cumhuriyet bayramında gezebilmek bizi çok mutlu etti ve geminin Türk yapımı olmasından dolayı da gurur duyduk” dediler. (Faruk Ceylan-Erdoğan Şendir)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here