“Tavsiye kararları önümüze uygulanmamış karar olarak gelir”

5
* Kırklareli İl Genel Meclisi toplantısına katılan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep alınan tavsiye kararlarının ilerleyen günlerde uygulanmayan karar olarak geriye döndüğünü belirtti.

HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin dün saat 10.30’da yapılan Şubat ayı 2. birleşiminde konuşma yapan CHP Grup Başkanı Hasan Dağ; “Geçtiğimiz dönem meclisimizde AK Parti Grubu’nun sayısı fazlaydı ve tavsiye kararları alınıyordu. Şimdi CHP Grubu olarak sayıca fazlayız. Fakat İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep bizlere yolladığı bir yazı ile tavsiye kararı almamızın yanlış olduğunu söylüyor. Bence bu işte bir çelişki var” demişti.
Bu konuşmaya cevaben bir konuşma yapma ihtiyacı duyan Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Raif Kelep dün meclis toplantısı öncesi bir konuşma yaptı. Kelep; “Biz sizinle aynı gemideyiz. Sizler tabiî ki tavsiye kararı alabilirsiniz. Fakat bu tavsiye kararları önümüzdeki günlerde uygulanmayan kararlar olarak önümüze gelir. Geçmişte bunun örnekleri de gördük. Bizim Meclis Üyeleri’ni yanlış yönlendirmek gibi bir maksadımız yok. Yapılan bu konuşmanın bizi üzdüğünü söylemek istiyorum” dedi.
* “Kanunda yasak yazmayan her şeyi burada konuşabiliriz”
Daha sonra İl Genel Meclisi Başkanı M. Tuna Soykan birleşimi açtı. Meclisin gündeminde geçtiğimiz günden düne sarkan Kırklarelili çiftçilerin buğdaydaki kalite düşüklüğünden kaynaklanan şikayetleri nedeniyle uygun buğday çeşitlerinin saptanması ve ayrıca ekonomik kazanç sağlayan kırmızı etli biberde yaşanan kayıplarında belirlenmesi hususunda Tarım Komisyonu tarafından hazırlanan raporun görüşülmesi yer aldı. Gündem maddesinin görüşüldüğü sırada söz alan CHP Merkez İl Genel Meclis Üyesi Aydın Karakoç; “Halk bizi burada hizmet etmemiz için görevlendirdi. Halkın hizmeti kitapta yazmaz. Çiftçilerimizin sıkıntıları var ki dile getiriyorlar. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Demek ki bir yara var ve biz o yarayı iyileştirmek için tavsiyede bulunuyoruz. Bizler il çapındaki sorunları çözmek için buradayız.
Kanunda açıkça bu yasak denmediği sürece herkes her yerde istediğini konuşabilir. Biz burada kanunun yasak demediği her şeyi konuşabiliriz.  Biz burada milyarlık bir çalışma istemiyoruz. Bizim isteğimiz tavsiye kararı alarak Valilikte bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonun çalışmalar yaparak çiftçiyi bilgilendirmesidir. Biz bu illaki yapılsın da demiyoruz. Biz sadece tavsiye ediyoruz” dedi.
* “Üniversitelerimiz uyuyor, memur yetiştiriyor”
Daha sonra konuşma yapan AK Parti Grup Başkan Vekili Yurdaer Ulus; “Geçtiğimiz dönem CHP Grup Başkanı İbrahim Tezan’ı ve kendileriyle birçok ortak çalışmaya, tavsiye kararına imza attık. Fakat CHP Grubu ile tamamen ayrı kutuplar haline geldik.
Geçtiğimiz toplantıda da söylediğim gibi çiftçilerin sıkıntıları ile olan sıkıntılar için verilen önerge amacından kaydı. Daha da kayacak gibi gözüküyor. Bir önceki toplantıda İsrail’den çok fazla tohum aldığımız konu olmuştu. Hatta yapılan çalışmalarla sebzelerin genleriyle oynandığı ve kalp şeklinde dahi domatesin bulunabileceği gündeme gelmişti. Bizim üniversitelerimiz uyuyor. Bizim üniversitelerimiz sadece memur yetiştiriyor, onlarda memurluğu güzel güzel yapıyor. Bize araştırmacı lazım. Artık üniversiteler bunun farkına varmalı” dedi.
Daha sonra konuşma yapan Tarım Komisyonu Başkanı Behçet Şen; “Anadolu’da o bölgeye özel hayvan desteği verildi. Bizim burada tarlalarımızın kireçlenmesi gerekiyor ve buraya bölgeye özel kireç desteği verilmeli.
Biz burada tarladaki azot eksikliğinin verimi etkilediğinden, azotunda gübre ile tarlaya verildiğinden ve gübre pahalı olduğu için çiftçinin alamadığından bahsediyoruz, ama bazıları buna alınıyor. Alınsalar da gerçek bu.
Bugün Tapu Kadastro Müdürlüklerine gidin ve tarlaların nasıl hızla el değiştirdiğini görün. Hızla el değiştiren tarlalar verimli bir şekilde tarıma sokulamıyor ve bölgemizde dekar başına yapılan üretimin az olmasına neden oluyor” dedi.
Konuşmaların ardından komisyonun hazırlamış olduğu rapor oybirliği ile kabul edildi.
İl Genel Meclisi Başkanı Tuna Soykan toplantı sonunda, yasak olmadığı sürece tavsiye kararı almaktan yana olduğunu vurgulayarak birleşimi kapattı. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here