Tavşan Avı sezonu sona erdi

14
Tavşan Avı sezonu sona erdi

Kırklareli Serhad Avcılar ve Atıcılar Derneği Başkanı Ömer Harç, Tavşan avı sezonunun 24 Ocak Pazar günü itibarı ile sona erdiğini bildirdi.

Tavşanların üreme dönemine girmesi ile her yıl aynı tarihte rutin olarak getirilen tavşan avı yasağı ile avcıların  avı serbest olan domuz, kuş ve ördek türlerine yönelmesi bekleniyor.

 Tavşan avının son bulmasının ardından avcılar, 21 Şubat tarihine kadar; domuz, tahtalı, ördek türleri, çakal ve çulluk avlayabilecek.

21 Ocak tarihinde sona erecek av ile, 2009- 2010 sezonu da son bulmuş olacak.

Kaybolan Sülünler yasak av sahasını açtırıyor

Kırklareli Merkez Ilçeye bağlı Demircihalil Köyü ile Üsküp Beldesi arasındaki araziye salınan 500 Sülün’ün anlaşılmaz bir şekilde ortadan kaybolması nedeni ile bu yerleşimler arasındaki yasak sahanın 2010-2011 av sezonuna açılması planlanıyor. 2007 yılında bölgede doğal ortamında yetişmesi için 500 Sülün salındığını dile getiren Ömer Harç, Sülün’lerin görünmemesi nedeni ile çalışmanın da başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi. Sülün projesinin hayal kırıklığı yaratması nedeni ile bölgenin av sahasına açılması ile avcılar için de yeni bir avlanma alanı kullanıma girmiş olacak.

Ayrıca 26 Ocak Salı günü Kırklareli Ili avcı dernek başkanları olarak Çevre ve Orman Müdürlüğü’nde bir toplantı yapıldığını dile getiren Ömer Harç; ”Bu toplantıda avcı dernekleri kendi bölgelerinde avın yasaklanmasını istedikleri yeri belirtti.

Aynı zamanda avcılıkla ilgili diğer konuları da görüştük ve Il Bölgesel Avcı Temsilcisi seçimi yapıldı. Ayrıca Il Av Komisyonu’nda görev alacak dernek başkanlarının da tespiti yapıldı” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here