“Tava Ciğeri heykeli istiyoruz”

14
Edirne Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar; “Edirne’ye özgü olan bütün her şeyin heykeli varken, Edirne’nin tanıtımına en büyük katkı sağlayan tava ciğeri heykeli yok, biz de heykel istiyoruz” dedi.
HABER MERKEZİ
Edirne’de tava ciğerinin son 5 yıla damgasını vurduğunu belirten Dinar, Edirneli ciğerciler olarak, yetkililerden kente tava ciğeri heykeli istediklerini ifade etti.
‘Mis sabunu heykeli, süpürgeci heykeli, balıkçı heykeli’ olduğunu anımsatan Dinar, kente gelen çok sayıda yerli ve yabancı turistin tava ciğeri yemeden kentten ayrılmadığını, bu nedenle kentin tanıtımında büyük katkı sağlayan tava ciğerinin heykelini istediklerini söyledi.
Dinar; “Mis sabunu heykeli var, süpürgeci heykeli var, balıkçı heykeli var, kentin tanıtımına en büyük katkısı olan tava ciğeri heykeli yok, bizde heykel istiyoruz. Tava ciğerinin türküsü yapıldı, festivali yapıldı, derneği kuruldu. Edirne’nin tava ciğeri bir sembol haline geldi. İnsanlar Edirne’ye geldikleri zaman ciğer yemeseler dahi bir ciğerci ustasını ve ciğer restoranını görmek istiyorlar. Ünü dünyaya yayılmış tava ciğerinin heykelini istiyoruz. Heykel taleplerimizin kabul edilmesi halinde, açılışa Bülent Ersoy’u davet edeceğiz. Sevgili Bülent Ersoy hanımefendi, Edirne’nin tava ciğerinin tanıtılmasına, en çok katkı yapan kişidir” dedi.
Düzenlenen basın toplantısının ardından Edirneli müzisyenler keman, darbuka ve klarnet eşliğinde, ‘Tava Ciğeri’ şarkısını söyledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here