Tatbikat gerçeğini aratmadı

11
* Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından, Kocahıdır İlköğretim Okul’unda Yangın Tatbikatı yapıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından 19 Nisan 2012 saat 14.05’de Kırklareli Kocahıdır İlköğretim Okul’unda yangın tatbikatı yapılarak, öğrencilere olası bir yangında yapılması gerekenler anlatıldı.
14.10’da yangın alarmının çalmasıyla birlikte 70 öğrenci ve 15 öğretmen okulu hızlı bir şekilde boşaltarak okulun bahçesinde belirlenen alanda toplandı. Yangın tatbikatı o kadar gerçekçi yapıldı ki çevredeki vatandaşlar paniğe kapıldı. Tatbikat sırasında bazı öğrenciler de tatbikata eşlik ederek olası bir yangında okuldan çıkamadıkları zaman pencerenin yanında itfaiye ekiplerini beklemeleri uygulamalı olarak anlatıldı. Senaryo gereği çıkan yangında bir öğrenci okulun 3. katında mahsur kaldı. İtfaiye Eri Selim Önder tarafından kurtarıldı. Kurtarmanın ardından metal bir kutunun içinde bez parçaları tutuşturularak öğrencilere güvenli bir şekilde nasıl söndürüleceği gösterildi.  Herhangi bir yangın da telaş yapılmadan yanan cismin üzerine battaniye veya benzeri bir örtüyle sarılması gerektiğini öğrencilere anlatıldı.
İtfaiye Çavuşu Ahmet Doğrukan; yangın sırasında soğukkanlılığımızı koruyarak acele edilmemesini gerektiğini söyleyerek şöyle devam etti;
Yangın sırasında acele etmeyerek bir an önce 110 İtfaiyeyi aramalıyız. Yangın sırasında merdivenlerden inerken tek sıra halinde inmeye özen göstermeliyiz. Okulunuzda herhangi bir yangın çıkarsa ve içeride mahsur kalırsanız bir camın kenarına geçip itfaiye görevlilerin size ulaşmasını bekleyin.110 İtfaiye ekiplerini gereksiz yere meşgul etmeyin” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here