“Tasarı onaylanırsa Engelliler 3 yıl daha toplu taşım araçlarına binemeyecek”

15
* Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu: “Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelliler, tasarı onaylanırsa 3 yıl daha toplu taşım araçlarına binemeyecek” dedi.
HABER MERKEZİ
2005 yılında çıkarılan Özürlüler Yasası doğrultusunda toplu taşıma araçlarının özürlü vatandaşlara göre düzenlenmesi 7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak süre, 7 Temmuz 2015’e uzatacak kanun teklifi meclise sunuldu. 
Bunun üzerine bir açıklama yapan Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şube Başkanı Arif Uzunoğlu şunları söyledi;
“Belediyeler başta olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarına, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen 7 yıllık sürenin dolmasına günler kala, 3 yıl uzatma tasarısı geldi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Adana Milletvekili Mehmet Şükrü Erdinç ve Amasya Milletvekili Avni Erdemir’in verdiği kanun teklifi, kamu kurum ve kuruluşları ve belediyelerin, yaya geçitleri, resmi yapılar, yeşil ve spor alanları gibi alt yapıların engellilerin erişilebilirliğine uyumu için verilen ve dolmak üzere olan 7 yıllık süreyi 3 yıl daha uzatıyor. 
7 Temmuz 2012 tarihinde dolacak süre 7 Temmuz 2015’e uzatılacak. Bu uzatmanın gerekçesi, "Gerekli tedbirlerin alınabilmesi amacıyla" şeklinde açıklandı. Eğer bu teklifin yasalaşmasına izin verirsek, Türkiye nüfusunun yüzde 12’sini oluşturan engelliler 3 yıl daha okula, tiyatroya, hastaneye, sinemaya, alışverişe, kütüphaneye, camiye, parklara, adliye saraylarına, spor tesislerine, müzelere, giremeyecek, toplu taşım araçlarına binemeyecek ve evlerine hapsolacak,üç yıl sonunda ne olacak bizlerde bekleyip göreceğiz” dedi. (ş)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here