Tarım Ticaret’ten “Tarım Hastalıkları” toplantısı

15
* Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda Yurdaer Ulus’un sahibi bulunduğu Tarım Ticaret Firması ile Agro Best Grup Tarım İlaçları Firması tarafından ortaklaşa olarak “Tarım Hastalıkları” toplantısı düzenlendi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli merkez ilçede faaliyet gösteren Yurdaer Ulus’un sahipliğini yaptığı Tarım Ticaret Firması ile Agro Best Grup Tarım İlaçları Firması tarafından ortaklaşa olarak düzenlenen toplantıda muhtarlar ve çiftçiler “Tarım Hastalıkları” konusunda bilgilendirildiler.
 Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda dün saat 11.00’de düzenlenen toplantıya; Kırklareli Ticaret Borsası Başkanı Turan Altıntel, Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu, Torak Mahsulleri Ofisi Müdürü Birol Dernekçililer, Çiftçi Eğitim Şube Müdürü Ayhan Çilik, Bitki Koruma Şube Müdür Vekili Gökhan Sezer, Köy Kooperatifi Başkanları, İnece Beldesi, Kavaklı Beldesi, Üsküp Beldesi, Kayalı Köyü, Dolhan Köyü, Koyunbaba Köyü, Arizbaba  Köyü, Değirmencik Köyü, Asilbeyli Köyü, Deveçatağı Köyü, Bayramdere köyü, Kızılcıkdere, Karıncak Köyü, Üsküpdere Köyü, Karabayır, Kavakdere, Erikleryurdu, Değirmencik Köyü, Yenimahalle Köyü ve Kırklareli Karahıdır Mahallesi Muhtarları katıldı.
Düzenlenen toplantıya katılanlar “Buğday Hastalıkları” konusunda Teknik Müdür Dr. Mehmet Demirci ve Bitki Hastalıkları Uzmanı Uz. Eray Damgacı tarafından bilgilendirildi.
Bilgilendirme  öncesi Agro Best Grup Tarım İlaçları Firması’nın kısa tanıtım filmi sunuldu ve 2002 yılında faaliyet göstermeye başlayan Agro Best Grup Tarım İlaçları firması kısa sürede önemli sonuçlar kat etmiş ve bünyesinde 200’ü aşkın uzman kadrosu ile çalışmakta olan bir firması olup Türkiye’de ilk 5 ilaç firmasında arasında yer almaktadır. Yağışlardan dolayı ürünlerde kök ve kök boğazı hastalıkları, sap ve yaprak hastalıkları, sarı pas (gövde pası), kahverengi pas (Trakya Bölgesinde Hâkim Olan Pas türü) ve kara pas (sap pası) hastalıkları konusunda Bitki Hastalıkları Uzmanı Uz. Eray Damgacı hastalıklar karşısında kullanılması geren ilaç ve miktarlarını katılımcılara anlattı.
Sap ve yaprak hastalıklarında kullanılacak ilaçlar Rotanet 100 ml/da, Broadr 30 EC 40ml/da, Kök Hastalıkları yaprak üzerinde beyaz küf olarak görüleceği ve Mitofox 300ml/ 100kg tohum ve Souflex 100ml/da ilaçları  kullanılarak kurtulacağı ve son olarak da Septerya hastalığı için Broadr 30 EC 40ml’lik ilaçlar kullanılarak hastalıktan korunma ve kurtulma yollarını anlattı. Uygulamanın zamanında müdahale, uygun ekipman kullanımı ve yardımcı unsurlar tarafından kolayca kurtulunabilineceği konusunda Muhtarlar ve Çiftçiler bilgilendirildi. (e.u.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here