“Tarım ile dünyanın 1 numarası olabiliriz”

11
* Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası Tarım Danışmanlığı Kursu başladı. Kursun açılışına katılan Kırklareli Vali Yardımcısı Taceddin Özeren tarımın son günlerde dünya çapında çok fazla önem kazandığını belirterek; “Tarım ile dünyanın bir numarası olabiliriz” dedi.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası Kırklareli’nin ilk “Tarım Danışmanlığı Kursu”nu dün Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Toplantı Salonu’nda açtı. Saat 10.30’da yapılan açılışa Kırklareli Vali Yardımcısı Taceddin Özeren, Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Erol Özkan, Kırklareli Ziraat Odası Başkanı Necmi Koyuncu, Kırklareli Tarım İl Müdürü Yardımcısı Mehmet Özcan ve kursiyerler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erol Özkan;
“Uzun süren çalışmalar sonrası Tarım Danışmanlığı Kursu açmaya hak kazandık. Bu kursun hem kursiyerlerimize, hem de tarımla uğraşan vatandaşımız açısından çok faydalı olacak. Bu kursu alan kursiyerlerimiz Tarım Danışmanlığı Bürosu açarak iş sahibi olurken, tarımla uğraşan kesimin de daha fazla bilgi sahibi olması sağlanacak” dedi.
Daha sonra konuşma yapan Tarım İl Müdürü Yardımcısı Mehmet Özcan;
“Günümüzde desteklemelerle birlikte destekleme çeşitleri de devamlı artıyor. Çiftçimiz bu desteklemeleri takip edemez hale geldi. Bu takipsizlikte çiftçimizin cebine girecek desteklemeyi etkilediği gibi Ankara’dan ilimize gelecek parasal desteği de etkiliyor. Bu destekleme verildiği sürece bu desteği almak bizim çiftçimizin en doğal hakkı. Bu kurs sayesinde kursa katılan kişiler aldıkları sertifika ile kendilerine Tarımsal Danışmanlık Bürosu açabilecek ve çiftçilerimizin desteklemelerini yakından takip ederek kendileri kazanırken, çiftçimize ve ilimize de kazandırmış olacaklar. Bu kursu sonuna kadar destekliyor ve ilimiz çiftçisine büyük desteği olacağı gibi Tarım İl Müdürlüğümüzün yükünü de bir nebze olsa azaltacağını düşünüyorum” dedi.
Daha sonra konuşma yapan Vali Yardımcısı Taceddin Özeren;
“Günümüze kadar teknoloji büyük bir hızla gelişti ve gelişmeye devam ediyor. Önceden teknolojik bilgiler saklanmaya çalışılıyordu, ama günümüzde böyle bir şey kalmadı. Tüm teknolojik ürünlerin hepsini çok çeşitli bulabiliyoruz.
Dünyada insanlar yavaş yavaş teknolojiyi takip etmeyi bırakarak “biz bu teknolojiyi takip ederken ne yiyecek, ne içeceğiz?” düşüncesine girmeye başladı. Bugün petrol dünyanın en değerli madeni ve bunun için sıcak ve soğuk savaşlar yaşandığını görüyoruz. Önümüzdeki günlerde ise bugün petrol için yaşanan savaşlar, su için yaşanmaya başlayacak. Öyle gözüküyor ki 1 litre akaryakıt ücreti ile 1 litre su alınamayacak.
Bugün ülkemiz su açısından, verimli topraklar açısından, çalışabilir genç nüfus açısından çok zengin. Peki, niye kalkınmış değil? Çünkü yaptığımız işi iyi yapmıyoruz. Bugün çölde yetişen domatese gereğinden çok fazla para verirken, ülkemiz topraklarının büyük bir çoğunluğunu hububat ekiyoruz. Bir çiftçi hububat yetiştirmek için bir yıl içerisinde en fazla 20 gün çalışıyor. Ama bir domates yetiştiricisi sabah saatlerinde seraya girdiğinde akşama kadar çalışıyor. Yani uğraşmaktan kaçıyoruz.
Artık dünyanın tarıma yöneldiğini görmek mümkün. Devletimizde bunun bilincine vardı ve çiftçimize destekler vermeye başladı. Bunu en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor.
Az önce de dediğim gibi, ülkemizin suyu, verimli toprakları ve çalışmak için genç nüfusu var. Bunu gerektiği gibi kullanabilirsek dünyanın 1 numarası oluruz” dedi.
Konuşmaların ardından kurs devam etti. Kurs hakkında bilgi veren Oda Başkanı Erol Özkan kursun 5 Mart Cuma günü sona ereceğini ve sınavında bu tarihte yapılacağını belirterek derslerin 15 – 19 Şubat tarihleri arasında  Kastamonu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Aktaş, 22 – 26 Şubat tarihleri arasında Doç. Dr. Hatice Çelik Ateş ve 1 – 5 Mart tarihleri arasında ise Doç. Dr. Kenan Peker tarafından verileceğini belirtti. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here