“Tarihimiz bizim hatıralarımızdır”

9
 Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk töreni ile başlayan “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” törenleri saat 10.00’da Atatürk Stadyumu’nda devam etti.

* Kırklareli Fen Lisesi Öğrencisi Umut Yılmaz Gençlik adına yaptığı konuşmasında; “Tarihimiz bizim hatıralarımızdır” dedi.
HABER MERKEZİ
“19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” kutlamaları 19 Mayıs 2010 Çarşamba günü saat 09.00’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde yapılan çelenk sunma törenin ardından saat 10.00’da Atatürk Stadyumu’nda yapılan törenlerle devam etti. Burada düzenlenen törendeki gösteriler izleyiciler tarafından beğeni ile izlendi.
Kırklareli Atatürk Stadyumu’nda düzenlenen törenlere; Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Adalet Komisyonu Başkanı Hayri Üzel, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, İl Emniyet Müdürü Mehmet Behzat Canbazoğlu, kamu kurum kuruluş müdürleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, öğrenciler, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.
Stadyum’daki kutlama törenleri Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, , 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hakan Akkoç ve Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan’ın halkı selamlamasının ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
Kırklareli Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları kaydetti:
 “Bugün, Mustafa Kemal’in Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin, Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 91. yıldönümü. O gün Anadolu’nun vatanperver insanlarını selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyor. Bayramınızı en içten duygularımla kutluyorum Bugün, Atatürk’ün Samsun’a ayak basıp, yeri göğü gururla titrettiği gün, Milletimizin, tüm onur ve asaletiyle tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcıdır bugün.
Ulu önder Atatürk bugünü Nutuk’ta şöyle dile getirir:
"1919 yılı Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım. Ülkenin genel durumu ve görünüşü şöyledir:
Osmanlı Devleti’nin içinde bulunduğu grup, I. Dünya Savaşı’nda yenilmiş, şartları ağır bir ateşkes anlaşması imzalanmış. Büyük Savaş’ın uzun yılları boyunca millet yorgun ve fakir bir durumda.
Ordunun elinden silâhları ve cephanesi alınmış ve alınmakta…
İtilâf Devletleri, ateşkes anlaşmasının hükümlerine uymayı gerekli bulmuyorlar. Birer bahane ile İtilâf donanmaları ve askerleri İstanbul’ da. Adana Fransızlar; Urfa, Maraş, Antep,  İngilizler tarafından İşgal ditmiş Antalya ve Konya’da İtalyan askerî birlikleri, Merzifon ve Samsun’da İngiliz askerleri bulunuyor. Nihayet, konuşmamıza başlangıç olarak aldığımız tarihten dört gün önce, 15 Mayıs 1919’da, İtilâf Devletleri’nin uygun bulması ile Yunan ordusu da İzmir’e çıkartılıyor. Bundan başka, memleketin her tarafında Hıristiyan azınlıklar gizli veya açıktan açığa kendi özel emel ve maksatlarını gerçekleştirmeye devleti bir an önce çökertmeye çalışıyorlar."
Sevgili gençler,
Siz, tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulu batlı Hasanların, Yavuzların, Fatihlerin ve Mustafa Kemallerin; torunlarısınız.
Siz, Türk’e İstiklal aşkını veren Kara Fatmaların, Nene Hatunların; torunlarısınız.
Siz, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyen Antepli Şahinlerin, Hasan Tahsinlerin, Seyit. Onbaşıların torunlarısınız.
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu cennet vatan uğruna 1071 Malazgirt Savaşı’yla başlayan bin yıllık süreçte bu topraklar için yitirdiğimiz fidanlarımız, mübarek kanını al bayrağımızın rengine veren şehitlerimiz, siz gençlerden bu emanete sahip çıkmanızı istemektedirler. Nitekim milli şairimiz, bu arzuyu ne güzel dile getirir:
‘Bastığın yerleri toprak diyerek geçme tanı,
Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı,
Sen şehit oğlusun, incitme, yazıktır atanı,
Verme dünyaları aslanda bu cennet vatanı.
Sevgili gençler,
Unutmayınız ki, her 19 Mayıs’ta Samsun’dan elden ele Ankara’ya koşturulan bayrağımız, rengini siz asil Türk evladının damarlarındaki asil kandan almaktadır. Unutmayınız ki, vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır. Unutmayınız ki, Tarih, Türk Milletinin Vatanına karşı borcunu ödemediği hiçbir savaşı kaydetmemiştir.”
*“Tarihimiz bizim hatıralarımızdır”
 Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Yeşilyurt’un konuşmasının ardından Kırklareli Fen Lisesi Öğrencisi Umut Yılmaz ‘Gençlik’ adına yaptığı konuşmasında şunları kaydetti;
“ Bugün, Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş, kardeşlik ve gençlik meşalesinin, ülkemizde ve dünyada yansımasının 91. yıldönümü. 19 Mayıs 1919’da Samsun’u selamlayan Atatürk’ün taşıdığı duygularla, sizleri selamlıyorum.
Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir.
Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Türk Milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir’ diyerek Samsun’a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur.
19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz.
Sevgili Arkadaşlar,
Temelleri Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile taçlandırılan ülkemiz, kaynağının ve dayanağının ancak millette olduğu tescillenmiştir.
Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılması için hepimize ve özellikle de Atatürk’ün 19 Mayıs’ı armağan ettiği biz gençlere büyük görevler düşmektedir. Türkiye’nin en büyük zenginliği genç nüfusudur. Bu nüfusu eğitimli, sağlıklı, donanımlı, kendi ülke değerlerim koruyarak dünyaya açılan, dünya gençliği ile rekabet edebilen, yaşadığı çağdan geleceğe miras bırakan nesiller olarak yetiştirmeliyiz.
Tarihimiz bizim hatıralarımızdır. Bugünümüz bizim gerçeklerimizdir, yarınlarımız bizim hayallerimizdir. Hayallerini hatıralarının önüne koyamayanlar gerçek manada başarıyı ve kalkınmayı sağlayamazlar Türkiye adına büyük hayallerimiz vardır. Türk gençliği bu hayalleri gerçekleştirmek için muktedirdir, gerekli azim ve kararlılığa sahiptir. Mustafa Kemal’in gösterdiği yolda yorulmadan yürüyecektir."
"Biz Türk’e istiklâl aşkını veren, Kara Fatmaların, Nene Hatunların, Yalnız Efelerin; Biz "Ya istiklal ya ölüm diyen: Antepli Şahinlerin, Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Seyit Onbaşıların; Biz tarihi tarih yapan Barbarosların, Ulubatlı Hasanların, Yavuzların, Atatürklerin torunlarıyız."
Bize emanet edilen bu topraklara sevgi, kardeşlik ve barış ekelim. Kavga ve kaos bizim topraklarımızda yeşermesin. Geleceğimizi kuracak, ülkemizi donatacak 19 Mayısların ruhunu yaşayan gençler olacaktır. Biz ülke gençleri olarak dünya gençliğine barış ve kardeşlik elimizi uzatarak sevgi kuşağı oluşturmalıyız.Zira "Yurtta Sulh Cihanda Sulh" bizim medeniyet yolculuğumuzun güzergahıdır..
Ay yıldızlı bayrağımızın altında hepimizin bir ve bütün olarak yaşamasına imkan sağlayan, Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyetidir. Tüm kurumlarıyla dimdik ayakta olan devletimiz, gelen saldırılara karşı Cumhuriyetin temel değerlerini korumaya sonuna kadar kararlıdır. Bu durumun sonsuza kadar devam edeceğinden kimsenin şüphesi olmasın.
Balkanların ve Avrupa’nın sınır kapısı Kırklareli gençleri adına ülke ve dünya gençliğine 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının barış, huzur, kardeşlik ve esenlik getirmesini temenni ediyor;
Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitleri rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.”
Kırklareli Ticaret Meslek Lisesi öğrencisi Pınar Bozacı O geliyor adlı şiiri, Kırklareli Endüstri Meslek Lisesi öğrencisi Samet Dönmez eşliğinde Gençliğe Hitabe, TOBB Lisesi Öğrencisi Erdem Başkurt eşliğinde Atatürk Andı okudu.
Kırklareli Endüstri Meslek Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Tezer Ziğnet önderliğinde, Kırklareli Merkez Liselerden temsilciler ile birlikte Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu’ya çiçek verdi.
Çeşitli aktivitelerde derece alan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Fatih Tagan 17-18 Yaş 42 Kg grokorem dalda Marmara grup birincisi, Ersel Şevik 55 Kg grokorem dalda Marmara grup üçüncüsü, 2009-2010 eğitim ve öğretim yılında ilimiz TOBB lisesi Halk Oyunları Ekibi Marmara grup birincisi olarak Vali Aydoğdu ödüllerini verdi.
Tören Komutanı, Bayrak Grubu, Teknik Komite (Beden Eğitimi Öğretmenleri), Öğrenci Gösteri Grupları’nın geçişlerinin ardından
Kırklareli Merkez’de bulunan Liseler arasında yapılan Halk Oyunları Ekibi gösterilerini sundu. Merkez ilçede bulunan Liselerin Kız Öğrenci Gösterileri, Erkek Öğrenci Gösterileri ve Erkek-Kız Öğrenci Gösterileri’ni sergilemesi kutlama programı sona erdi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here