Tarihi Mezarlığa Belediye sahip çıkmıyor

3
Kırklareli Belediyesi Şehirlerarası ve Uluslararası Şehir Terminali’nin
arka tarafında bulunan Eski Şehir Mezarlığı yine “Şehir Çöplüğü”ne
döndü.

HABER MERKEZİ

Aylar öncesinde Cumartesi günleri kurulan halk pazarı esnafı tarafından pazar artıklarının atıldığını, çevreden geçen vatandaşların çöplerini attığını tarihi mezarlığın şehir çöplüğüne dönüştürüldüğünü gündeme taşımıştık.
Kırklareli Belediye Başkanlığı tarafından, gündeme taşıdığımız haber dolayısıyla, Pazar esnafının uyarılmasının ardından en kısa zamanda temizleneceği belirtilmişti. Fakat Tarihi Mezarlık, Kırklareli Üniversitesi (KLÜ) Rektörlüğü tarafından yapılan çalışmalar sonucu temizledi.
Tarihi mezarlık tekrardan, amaç dışı kullanılarak; Kırklareli Belediyesi’nin de sahip çıkmamasıyla birlikte neredeyse Şehir Çöplüğü’ne dönüştü
Mezarlık duvarlarının kısa ve korunaksız olması sebebiyle mezar taşlarının yerinden söküldüğü, zarar verildiği görüldü.
Pazarcıların nakliye arabalarının, atların ve at arabalarının mezarlık içerisine girilmemesi için Belediye tarafından mezarlığın giriş kapısı demirler ile kapatıldı. Fakat kapının kapatılmasının yeterli olmadığı gözlemlenirken kısa olan duvarlarının yükseltilmesi veya demir parmaklıklarla koruma altına alınması gerekiyor. Kısacası Tarihi Mezarlığa daha sağlam tedbirler alınması gerekiyor. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here