“Tarihi Kiliseler restore edilecek”

144
* Kırklareli Belediyesi, kentteki turizm potansiyelini artırmak amacıyla Rum ve Bulgar kiliselerini restore ettirecek. Belediye Başkanı Kesimoğlu; “Biz nasıl Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya veya Kosova’ya gittiğimizde camilerimizi ziyaret ediyorsak, komşu ülkelerimizden de ziyarete gelen turistler bizim kentimizde kiliseleri ziyaret edebilecek” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi, kentteki turizm potansiyelini artırmak amacıyla Rum ve Bulgar kiliselerini restore ettirecek. Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu yaptığı açıklamasında, kentte mübadele öncesinde Rum ve Bulgarların yaşadığını anımsatarak, o dönemden kalan bazı kiliselerin hala ayakta olduğunu söyledi.
Tarihi zenginliklere sahip çıkmak amacıyla kiliseleri restore ettireceklerini, yaptıkları çalışmada 8 kiliseden ancak ikisinin restore edilebilecek durumda olduğunu gördüklerini belirten Kesimoğlu şöyle konuştu:
"Kırklareli’nin eski adı  “Kırk Kilise”dir. Restorasyon için proje çalışmalarına başladık. Bu tür çalışmalara önem veriyoruz. Kentimizde 8 Kilise kalıntısına ulaştık. 6 tanesinin üzerine yeni binalar yapılmış. 2 tanesi restorasyona uygun biçimde duruyor. İki kiliseyle ilgili Yunanistan ve Bulgaristan yetkilileriyle görüşmelerimiz sürüyor. Kiliselerin bu iki ülkedeki bilgi ve fotoğraflarına ulaşmaya çalışıyoruz. 2 Kilise’yi de aslına uygun şekilde restore edip hizmete açmayı hedefliyoruz."
Kesimoğlu, sınır komşularıyla ilişkilerinin son derece iyi olduğunu ifade etti. Türklerin yurt dışına gittiğinde oradaki camileri ziyaret ettiğini hatırlatan Kesimoğlu şöyle devam etti:
"Biz nasıl Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya veya Kosova’ya gittiğimizde camilerimizi ziyaret ediyorsak, komşu ülkelerimizden de ziyarete gelen turistler bizim kentimizde kiliseleri ziyaret edebilecek. Atalarının yaşadıkları toprakları ziyaret edecekler, mutlu ve mesut bir biçimde ülkelerine dönecekler. Bunlarla ilgili de ciddi çalışmalar içerisindeyiz. Bunları mutlaka hayata geçireceğiz."
Kesimoğlu, iki kilise karşılığında Yunanistan ve Bulgaristan yetkililerinden ülkelerine cami yapmalarını isteyeceklerini sözlerine ekledi. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here