Tarih ve Roman ilişkisi değerlendirilecek

3
Türk Edebiyatı’nın Usta Kalemleri’nden Mehmet Niyazi Özdemir Kırklareli Üniversitesi’ne konuk olacak.
HABER MERKEZİ 
Kırklareli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün katkılarıyla, Mehmet Niyazi Özdemir “Tarih ve Roman İlişkisi Üzerine Değerlendirmeler” konulu söyleşisiyle edebiyatseverlerle buluşacak. Konferans, 9 Aralık 2011 Cuma günü saat 14.30’da, Kırklareli Üniversitesi Rektörlük binası üst salonda gerçekleşecek. 
Mehmet Niyazi Özdemir’i kısaca tanımak gerekirse, yazar 1942 yılında Sakarya’nın Akyazı ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akyazı’da tamamladıktan sonra liseyi İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1967 yılında mezun oldu, aynı zamanda Felsefe bölümünden de sertifika aldı. Mezuniyetinin ardından Almanya’ya giden Özdemir, Marburg Üniversitesi’nde “Türk Kamu Hukukunda Temel Hürriyetler” konusunda doktora yaptı. Uzun yıllar Almanya’da kalan Özdemir, Türkiye’de Tercüman ve Zaman gazetelerinde yazdı. Ufuk Çizgisi, Bayrak, Genç Akademi, Türk Yurdu, İnsan ve Kâinat dergilerinde makaleleri yayımlandı. Tezli romanlarıyla tanınan Mehmet Niyazi Özdemir, eserlerinde millî konuları ön plana çıkarmış ve incelemelerinde ise Türkiye’nin sosyal yapısı üzerine görüşlerini açıklamıştır. 
Hikâye, roman türünde ve inceleme sahasında eserler veren Özdemir’in Bayram Hediyesi adlı hikâye kitabı 1971 yılında yayımlanmış, 2001 yılında yeniden gözden geçirilerek basılmıştır. Yazarın ilk romanı Var Olmak Kaygısı ise 1969 yılında yayımlandı. Eser, 1988 yılında yeniden düzenlenmiştir. Yazarın 1977’de yazdığı Çağımızın Aşkları adlı romanı ise, konusu yeniden yazılarak İki Dünya Arasında adıyla 1992 yılında yenide yayımlandı. Yazarın Ölüm Daha Güzeldi adlı romanı 1980, Yazılamamış Destanlar adlı romanı 1991, Çanakkale Mahşeri adlı romanı 1998, Dâhiler ve Deliler adlı romanı 2001, Daha Dün Yaşadılar adlı romanı 2006 ve en son Plevne adlı tarihi romanı ise 2011 yılında yayımlanmıştır. Yazarın araştırmaları arasında ise Millet ve Milliyetçilik (1979), İslam Devlet Felsefesi (1988), Medeniyet Ülkesini Arıyor (1990), Türk Devlet Felsefesi (1993), Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği (2000) ve Millet ve Türk Milliyetçiliği adlı eserleri bulunmaktadır. Yazar makalelerini ise Türkiye’nin Meseleleri I: Kültür (1992), Türkiye’nin Meseleleri II: Devlet adlı eserlerinde toplamıştır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here