TAR-GEL Projesi Değerlendirme Toplantısı yapıldı

13
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi ve TAR-GEL Projesi Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi ve TAR-GEL Projesi Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci; “Bakanlığımız Tarım Reformu Genel Müdürlüğü koordinasyonunda İl Müdürlükleri tarafından yapılacak çalışmalarla yıl içerisinde Tarım Bilgi Sistemi’nin oluşturulması hedeflenmektedir.  Tarımsal Yayımın Geliştirilmesi Projesi kapsamında köy ve beldelerde Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendisleri’nin İl Müdürlüğümüz faaliyetlerine yönelik çalışmaların devam ediyor. Ancak özellikle Proje Hazırlama ve Proje Döngüsü Eğitimi’ne katılan personellerden çalışma bölgelerine yönelik; Eğitim-Yayım Projeleri, Süt Sağım Ünitesi Kurulması, Kaliteli Süt Üretiminin Teşvik Edilmesi, Meyvecilik Projeleri ile Gıda Kontrol ve Denetim konularında hazırlanacak projelerin desteklenmesi çalışmalarına mevzuatlar çerçevesinde katkı sağlanacaktır” dedi.
Keçeci; 2014 yılı içerisinde kabul edilen projelerden İl Merkez Beypınar Köyü, Demirköy İlçesi “İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Projesi”, Demirköy İlçesi “Çilek Yetiştiriciliği Projesi”, Vize İlçesi “Kovan Yenileme Projesi”, Merkez, Vize, Demirköy İlçesi “Ana Arı Dağıtımı Projeleri” ile Sokak Hayvanlarına yönelik projelerin yıl içerisinde tamamlanması için gerekli talimat ve çalışmaların devam edeceğini açıkladı.
Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Ayhan Çelik “Tarım Bilgi Sistemi Kullanılarak 2014 Yılı Genel Tarım Sayımının Yapılması ve Kayıt Sistemi” hakkında bilgilendirme yaparak; “Tarımsal Üretim Kayıt Sistemi Yönetmeliği 18 Şubat 2014 tarih ve 28917 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), Organik Tarım Bilgi Sistemi, İyi Tarım Uygulamaları Bilgi Sistemi, Örtü altı Kayıt Sistemi ve tarımsal faaliyete ilişkin diğer kayıt sistemlerine yapılan tüm kayıtlarında bu sisteme dahil edileceğinden kayıt sistemlerindeki birliktelik sağlanacaktır” dedi.
Toplantıya 23 teknik personelin katılımı sağlandı. Ayrıca bireysel olarak teknik personelin Üretici-Çiftçi-Köy şartlarında karşılaştığı problemler ve çözüm yolları görüşüldü. (Savaş Eskici) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here