“Tam Gün Yasa Tasarısı sağlığı ticaretleştirmektir”

3
* Opr. Dr. Halil Muhacır, dün CHP Kırklareli İl Binası’nda düzenlenen toplantı ile Tam Gün Yasa Tasarısı hakkında teşkilat üyelerini bilgilendirdi. CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, yaptığı açıklamasında tasarı konusunda taraf olmadıklarını belirtti.

HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli İl Başkanlığı tarafından dün saat 12.30’da parti binasında düzenlenen toplantıda Teşkilat Üyeleri Tam Gün Yasa Tasarısı hakkında, Tabipler Birliği Konsey Delegesi Halil Muhacır tarafından bilgilendirildi. Düzenlenen toplantıya; CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu, Merkze İlçe Başkanı Gürkan Yenerel, Kadın Kolları Başkanı Gülay Tülüş, İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi Üyeleri ile teşkilatın yönetim kurulunda görev alanlar katıldı.
* “Bu konuda biz taraf değiliz”
Toplantının açılışında konuşma yapan CHP Kırklareli İl Başkanı Vecdi Gündoğdu kesinlikle bu konuya taraf olmadıklarını üzerine basa basa vurgulayarak şunları kaydetti: 
“Türkiye’nin gündemi sürekli değişiyor. Bu değişen gündeme ve hükümetin hızına da maalesef yetişilemiyor. Özellikle bazı konularda onlarda ne yaptıklarının farkında değiller. Şimdi biz bu hafta Tabip Odası Başkanlığı’ndan da izin alarak oradan bir arkadaşımızın görevlendirilmesini rica ettik. Opr. Dr. Halil Muhacır’da Tam Gün Yasası ile ilgili olarak bizleri bilgilendirecek.
Tabi biz Tam Gün Yasası ile ilgili olarak işin doğrusunu söyleyelim, ne hükümetin tarafındayız, nede doktorların tarafındayız. Sadece ve sadece burada biz üyelerimizi ve partililerimizi bilgilendirmek amacıyla bu toplantıyı düzenledik..”
* “Sağlık ticaretleştiriliyor”
Tasarının sağlık çalışanlarının ücretlerinde kalıcı ve emekliliğe yansıyan bir düzenleme içermediğini, halkı ve hastaları, hekimler ile sağlık çalışanlarına karşı kışkırtmakta olduğunu savunan Opr. Dr. Halil Muhacır, hekim ücretleriyle ilgili kamuoyuna yansıtılan rakamların da gerçeği yansıtmadığını söyledi
Sağlık çalışanlarını, geçinebilmek için 7 gün 24 saat çalışmaya zorlayarak hasta güvenliğinin tehlikeye atıldığını ifade eden Opr. Dr. Halil Muhacır şunları kaydetti:
“Bizler biliyoruz ki Tam Gün Tasarısı, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın temel hedefi sağlığın ticarileştirilmesidir. Sağlık hizmetleri, son yedi yılda, daha önce hiç olmadığı kadar ticarileşmiş, özelleşmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun fonlarıyla büyüyen özel hastane zincirleri daha şimdiden yabancı tekellere satılmaya başlanmıştır. Hızla artan sağlık harcamalarını karşılamanın yolu vatandaşın cebi olarak görülmeye başlanmıştır. Vatandaşlar, sağlık hizmetlerine ulaşabilmek için her geçen gün daha fazla para ödemek zorunda bırakılmıştır. Özel hastaneler yıldızlandırılmış, vatandaşlar bizzat devlet tarafından ödeme güçlerine göre sınıflara ayrılmıştır.
Bizi ilgilendirdiği kadar bizlerden daha çok sizleri ilgilendiriyor. Çünkü benim de yarın bir gün rahatsızlandığımda başvuracağımız kuruluşlarda bu yasanın gereklerini yapan insanların verdiği hizmetlerden yararlanacaksınız.
Bu ne getiriyor size onu söyleyeyim mesela şunu söylüyorlar 7 bin ila üniversitelerde 17 bin arasında olan rakamlardan bahsediyorlar. 17 bin, 7 bin,  6 bin ortalama 6 bin 500 TL diyorlar bunların hepsi yalan. Pratisyense 1200-1300 TL maaş alıyor. Sabit ödeme denilen ama döner sermayeden yani sürüm yaptığınız baktığınız her işten yaptığınız ameliyattan size dönen sistemin size verdiği o emekliliğinize yansımayan bir gelir var. Bunların içerisinden şu yasada getirdiği tek şey şu; bu yasada söylenen uzmanlar için 1008 lira pratisyenler içinde 740 lirayı sabit hale getirecek yani biz döner sermaye içerisinde aldığımız 1000 lirayı maaş olarak size veriyor ama oradan kesiyor. Yani pratik olarak ben bugün ne alıyorsam 6 ay sonra kanun tamamen uygulanmaya başladığında bizim aldığımız gelirlerde bir değişiklik olmayacak.
Bizim kamu bir memur olarak aldığımız maaş belli biliyorsunuz ki temel maaş göstergesiyle belirlenen temel maaş kat sayılsa belirlenen karşılığında aldığınız bir temel maaş vardır. Bu sizin memur statüsüyle aldığınız maaş vardır, birde ek ödemelerin vardır. Döner sermaye denilen performans denilen işte hükümeti savunduğun bu yasada bunun 1008 lirasını bize sabit maaş olarak ön görüyor. He tek avantajı ne 1008 lira dönen alamıyorsanız onu sabit veriyor ama şimdilik.
Çünkü bu kamu hastane birlikleri yasasında işte burada bakanın söylemi var. Diyor ki  eğer bu işletmeler, bu işletmelerin şeyi bu şekilde devam ederse şimdi bir ülkede sağlık hizmetini sunabilmek için bir kaynak lazım, finansman lazım bu sene 2009 için ön görülen rakam 30 milyar açık 2010 için akşam bilmiyorum televizyonda TRT 1 de seyrettiniz mi tam günle ilgili bir tartışma ben gece 2 ye kadar izledim. Bu sene önerilen 40 milyar TL, 40 milyar TL Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ekstra bir bütçeye yansıyan bir şeyden bahsediyor harcamadan bahsediyor. Bu öngörülebilen bir şey değil biliyorsunuz Türkiye İMF ile şimdi 20 milyar TL’lik bir anlaşma için zemin arıyor. Sizin Sosyal Güvenlik açığınız ne kadar daha bunu karşılamaya devam edecek. Türkiye’nin kaynakları belli ben şunu öngörüyorum bütün meslektaşlarıma da bunu söylüyorum. Bir kısmı bu belkide görmüyor. Şimdi yeni yasa ile birlikte kamu hastane birlikleri yasası çıktıktan sonra benim öngörüm ve Türk Tabipler birliğinin de ön görüsü hükümet şunu söyleyecek zaten bakanın laf aralarında kendi programında söylediği şeyler var. Diyor ki Devlet sağlıkta sağlık bakanlığı bir koordinatör olacak devletin sağlık hizmeti gibi verme gibi bir şeyi yok. Bu özel işletmeler haline getirilecek, rekabet olacak özel sektöründe bu işin içine onun için soktular. Bu rekabetin içerisinde vatandaş daha kaliteli bir sağlık hizmeti alacak. Çünkü bunlar kamusal alanda bunu yeterince veremiyorlar eğer işletmeler kalite anlamında bu işletmeler, işletme anlamında gerçek işletme gibi kullanılırsa, çalıştırılırsa bu insanlar daha kaliteli sağlıklı hizmet alacaklar.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here