Tahakkuk Memurları 4/C Uygulamaları hakkında bilgilendirildi

8
Kamu kurum ve kuruluşlarında Tahakkuk Memurluğu yapanlar Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü görevlileri tarafından 5110 Sayılı kanun kapsamında yer alan 4/C Uygulamaları ile ilgili olarak bilgilendirildi.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü görevlileri, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan Tahakkuk Memurları’nı 5110 Sayılı kanun kapsamında yer alan 4/C Uygulamaları ile ilgili olarak bilgilendirdi.
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü tarafından 19 Temmuz 2011 Salı günü saat 14.00’te Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram, İl Müdür Yardımcısı Şerafettin Fide, Şefler Süleyman Özay, Aylin Dikmen, Kontrol Memuru Oğuz Özdi, kamu  kurum ve kuruluşlarında Tahakkuk Memuru olarak görev yapan personel katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram şunları kaydetti: 
“Kamu kurumlarının 5510 Sayılı yasa çerçevesindeki görev ve sorumluluklarını paylaşmak amacıyla bu toplantıyı düzenledik. 1 Aralık 2008 yılından itibaren kamu kurumlarının tahakkuk işlemlerinin kademeli olarak İl Müdürlüğümüz bünyesine geçmesini müteakip bugüne kadar mevzuatta birçok değişiklikler oldu. Sık sıkta bu değişiklikler yenilenmektedir. Bu geçen süreç içerisinde yine gerek kurumlarımızdaki tahakkuk memuru arkadaşlarımızın görevlerini bırakması, yerlerine yeni arkadaşların gelmesi gerekse de bilgi eksikliğinden kaynaklanan uygulamalarda maalesef sıkıntıların yaşandığını müşaade ediyoruz. Tabi bu eksiklikler zaman zaman mevzuatın emrettiği şekilde idari para cezası ve benzeri sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Biz kurum olarak herhangi bir müeyyide gibi şeylerle anılmak istemiyoruz. Ama yasanın emrettiği şeyleri de uygulamak zorundayız. 
Kurum olarak biz önceki yıllarda bu tarzda 2 toplantı daha yaptık. Yaptığımız toplantılarda şunu söyledik. Burada hepimiz bir kamu görevi yapıyoruz. İşi bilmeyebiliriz, eksik yapmış olabiliriz. Mühim olan eksiklik varsa o eksikliği giderme yoluna gitmektir. Bir sorun varsa, anlaşılmayan bir şey varsa onu paylaşmak sureti ile o sorunu gidermek başlıca amacımızdır. Bu sıkıntılarla ilgili olarak kurumumuzda görevli bulunan arkadaşlarımıza müracaat edenleriniz oldu. Kendilerine yardımcı olmaya çalıştık. Ama, maalesef buna rağmen uygulamalarda halen bayağı bir sıkıntı yaşıyoruz. Biz bütün arkadaşlarımızın herhangi bir sıkıntıda kalmamalarını teminen bu tür toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda kurumumuz görevlilerinin mevcut uygulamalarla ilgili sunumlarını sizlerle paylaşmalarını, hem de sizlerin uygulamalarla ilgili sorun ve sorularınızı cevaplamalarını amaçladık. Bizim burada çözemediğimiz bir sorununuz olursa merkezden bizlerde devreye girerek sizlerin o sorununu çözümüne katkıda bulunmaya hazırız. Tabii burada önemli olan sizlerle bizler arasındaki iletişimdir. Daha önceki eksik uygulamalardan doğan sorunlarla biz karşılaşmak istemiyoruz. Ama bizlerinde kanunun emrettiği şeylerden uzak kalmamız mümkün değil.” 
Kırklareli Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Bayram’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından Kurum Şefleri Süleyman Özay, Aylin Dikmen, Kontrol Memuru Oğuz Özdil tarafından 5110 Sayılı kanun kapsamında yer alan 4/C Uygulamalar ile ilgili olarak yapılması gereken işlemler hakkında slayt sunumu eşliğinde bilgilendirmede bulunuldu. Toplantıya katılanlar tarafından uygulamalarda yaşanan eksiklik ve aksaklıklarla ilgili olarak sorulan soruların cevaplandırılması ile toplantı sona erdi. (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here