“Su’ya zammın sırası mıydı?”

8
* Kırklareli Belediyesi tarafından 2010 yılından geçerli olmak üzere Su Fiyatları’na %18 oranında Zam yapılmasına vatandaşlar büyük tepki gösterdi. Tamda Domuz Gribi’nin önlenmesinde hijyenin önemli olduğunun açıklandı sırada bu zammın yapılmasına anlam veremediklerini ifade ettiler.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediye Meclisi Kasım ayı birleşiminde Belediye Başkanı Cavit Çağlayan suya 5 yıldır zam yapılmadığı belirtilerek %18 zam yapılmak istendiği belirtmişti. Bunun üzerine Meclis Toplantısı’nda bulunan AK Parti Grubu duruma karşı çıkarak bu zammın çok fazla olduğunu biraz da olsa geri çekilmesini kaydetmişti. AK Parti Grubunun bu talebini dikkate almayan CHP Grubu teklifin oylamaya sunulmasını istedi. Yapılan oylamada AK Parti Grubu bu zammı kabul etmezken çoğunlukta olan CHP Grubu oy çokluğu ile suya yapılmak istenen %18’lik zammı kabul etmişti.
2010 yılı Ocak ayı faturalarına yansıyacak olan %18’lik Su Zammı’nın tam da Domuz Gribi’nin önlenmesinde hijyenin öneminin açıklandığı bu zamanda yapılmasının manidar olduğunu belirten vatandaşlar şunları kaydetti:
“Kaç yıldır içme suyu olarak kullanmadığımız suyumuzu son zamanlarda yine içemez duruma geldik Bugün herkes içme suyunu dışarıdan alıyor. Çeşmelerimizden akan suyu ise kullanma suyu olarak kullanıyoruz. Domuz Gribi’nin önlenmesinde hijyenin önemli olduğunun açıklandığı şu günlerde suya %18 oranında birden zam yapılmasını da manidar buluyoruz. Domuz Gribi’nden korunmak için yapılacak olan hijyen uygulamalarında su yoğun olarak kullanılacak. Acaba Belediye bunu fırsat bilerek para kazanmayı mı hesap ediyor?
Yapılan açıklamada Belediye’nin Su’dan para kazandığı belirtilmiş. Ancak bir konu unutulmuş o da, şu anki içme suyunu bizler gönül rahatlığı ile içemiyoruz. Hatta bunu kullanamıyoruz bile. Belediyemiz öncelikli olarak suya zam yapacağına, bizlere kaliteli ve içilebilir suyu verebilmek için gerekli çalışmaları yapmalıdır. Su üzerinden kar etmeyi bırakmalıdır. Belediyeye kar getirecek projeler geliştirmeli, gereksiz yere yapılan masraflardan kaçınılmalıdır. Hele hele Domuz Gribi’nin onlarca can aldığı, hijyenin ön plana çıktığı bu zamanda Su üzerinden kar etme düşüncesinden vazgeçmelidirler.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here