Süt üreticisi, fiyatı kendisi belirleyecek

19
Süt üreticisi, fiyatı kendisi belirleyecek

Ilçemiz Pınarhisar’a bağlı Osmancık Köyü, tek tip ahır sistemine geçmek istiyor. Projenin önderlerinden Köy muhtarı Olcay Şanlı, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, bu sistem saysesinde süt üreticisinin kendi fiyatını belirleyebileceğini ifade etti. Sözkonusu proje Vali Cengiz Aydoğdu’nun da incelemesi altında.

Tarım alanında artık beklenen kazanımların olmadığını belirten ve süt üreticisine yönelik olarak düşündükleri tek tip ahır sistemi projesi ile yeni bir girişime imza atmaya hazırlanan Pınarhisar Ilçesine bağlı Osmancık Köyü muhtarı Olcay Şanlı, gazetemize gelerek proje hakkında bilgiler verdi. Şanlı, köylerinde hayata geçirdikleri takdirde örnek temsil edecek ve çığır açacak projeyi şu cümlelerle değerlendirdi:

“Köyümüzde yaklaşık olarak 1000’e yakın büyükbaş hayvan var. Biz, tek tip ahır projesi ile bu hayvanları birarada tutmak ve köyümüzde süt sektörünün bir kolunu oluşturmak istiyoruz. Buradan çıkacak sütü imkanlar dahilinde işleyip, pazarlama amacını da barındıran bu projeyi ilk olarak, ‘AB sınırötesi işbirliği kapsamında yapabilir miyiz’ diye düşünmüştük. Fakat fiziki olarak büyük bir yatırım olduğu için AB sınırötesi işbirliğinde kabul edilmeyebileceğini söylediler. Bu aşamadan sonra yine düşünmeye, böyle bir proje hazırlatmışken, bunu ne şekilde hayata geçirmemiz gerektiği hakkında fikirler üretmeye başladık. Projenin ana teması, köy içerisindeki hayvanları ortak bir noktada toplamak ve bu noktayı köyün daha pasif bir bölgesine kurarak, oldukça sistematik bir yapıya kavuşturmaktır. Bu yapılaşmayla hem kadınlarımız bu işten kurtulacak, hem köyün içinde çevresel anlamda çok büyük bir temizlik olacak, hem de enerji tasarrufu sağlanacaktır. Ayrıca bu sistemle birlikte sütün hijyenliği konusunda üst düzeyde bir yaklaşım kazanılacaktır.”

Yoğurt ve ayran daha fazla kazanç sağlıyor

Muhtar Olcay Şanlı, sütü pazarlayacak bir sistem oluşturamasalar bile, bu yapılaşmayı soğuk sektöre arz yaratacak konuma ulaştırmayı hedeflediklerini ifade ettiği konuşmasında, yoğurt ve ayran alternatiflerinin daha fazla gelir getirdiğinin, yapılan araştırmalarla anlaşıldığını kaydetti.

Pınarhisar Kaymakamı Mevlüt Özmen’in ilçeye atanmasının ardından köylerdeki projelerin tarafına iletilmesi talimatını verdiğini söyleyen Şanlı, “Biz de bu projeyi sunduk. Yapılan incelemelerin ardından yatırım maliyetli bir proje olmasından dolayı konu Tarım Il Müdürlüğü’ne ve Kırklareli Valiliğine sunulmuştur” diye konuştu.

Büyük süt alıcı firmaların, üreticiyi yok zamanda el üstünde tutup, bolluk zamanında farklı davranış sergilediğini söyleyerek sitem eden Şanlı, açıklamalarına şu cümlelerle devam etti:

“Süt üreticisinin pazarlama ve fiyat belirleme şansı yok. Biz bu proje sayesinde üreticinin fiyatlandırma yetkisine sahip olmasa bile en azından mliyetin düşmesini sağlayarak kazancını artırmasını düşünüyoruz. Yapılanı yapmak kolaydır. Bizim amacımız yapılmayanı yapmak ve insanlara da bunun yapılabilirliğini göstermektir.”

Osmancık Köyü Muhtarı Olcay Şanlı, bu sistem ile fiyatları kendilerinin belirleyebileceğini, pazarlamayı kendilerinin yapabileceğini ifade ederek “Insanlar malını gerçek değerinde buraya satabilir” dedi. Erdinç Yazıcı önderliğindeki Tarım Il Müdürlüğü’nün projeyle çok ilgilendiğini belirten Şanlı, Erdinç Yazıcı’nın Vali Cengiz Aydoğdu’nun talimatı ile köyde incelemelerde bulunacağını söyledi.

Bu konuda köy halkının ikna olma derecesinin makul düzeyde olduğunu kaydeden Şanlı, vatandaşlardan imza toplayacağını da sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.