“Süt üreticilerine bir darbe de yem fiyatlarından geldi”

10
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci yem fiyatlarına yapılan zam ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
HABER MERKEZİ
“Son günlerde Süt Fiyatları’nın düşmesi veya yükselmesi ile ilgili kamuoyunda birçok tartışmalar yaşanırken, zaten zor durumda olan Süt Üreticileri’ne bir darbe de yem fiyatlarından gelmiştir. Geçmiş yıllarda bu dönemlerde yükselmeyen hatta düşmekte olan yem fiyatları çuval başına 1.5-2 TL arasında artarak, 1 ton yem fiyatı 30-40 TL arasında zamlanmıştır. Yapılan bu zamlarla birlikte 1 ton yem ile 1 ton sütün fiyatı hemen hemen aynı fiyata gelmiştir. Süt fiyatının düşmesinden korkan üreticiler, yem fiyatlarındaki bu yükseliş ile süt sığırcılığının artık para kazandırmadığını, böyle devam ederse de damızlık hayvanlarını elden çıkarmak durumunda kalacaklarını ifade etmişlerdir. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız süt fiyatlarının düşmemesi için oluşturduğu Ulusal Süt Konseyinin bir benzerini de oluşturarak süt ve yem fiyatları arasındaki paritenin dengede tutulmasını sağlamalıdır.” (s)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here