“Süt, insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağıdır”

14
Kırklareli Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı; “Süt insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağıdır. Ancak siz ve çocuğunuzun sağlığı için sokak sütünü asla tüketmeyiniz” dedi.

* HABER MERKEZİ
21 Mayıs Dünya Süt Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Kırklareli Tarım İl Müdürü Erdinç Yazıcı, sütün insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağı olduğunu, ancak sağlık için sokak sütünün asla tüketilmemesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Sütün faydalarını öğretmek, süt içme alışkanlığının kazandırılması ve süt tüketiminin artırılmasını sağlamak, süt ve süt ürünlerinin insan beslenmesindeki yeri ve öneminin kamuoyuna duyurulması nedeniyle 21 Mayıs Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun Kararı gereği “Dünya Süt Günü” olarak kutlanmaktadır.
Kalsiyum, Protein, A, D, E, K Vitamini bakımından zengin olan Süt, başta gelişme çağında çocuklar olmak üzere insan beslenmesinde önemli bir besin kaynağıdır. Bu nedenle büyüme ve gelişme çağında olan çocukların, gençlerin, gebe ve emzikliler ile yaşlıların süt ve süt ürünlerini dengeli biçimde tüketmeleri halinde günlük protein ve yağ ihtiyaçlarının önemli bir kısmı karşılanmaktadır. Sütün tüm bu faydalarından gereği gibi yararlanabilmek için sağlıklı, temiz ve kalitesi yüksek süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. İyi beslenen toplum bireyleri, fiziksel ve zihinsel yönden sağlıklı olduklarında yaratıcı, yetenekli, düzenli çalışma ve üretme gücüne sahip olmaktadır.
* “Sağlığı için sokak sütünü asla tüketmeyiniz”
Ülkemizde üretilen sütün %40’ına yakın bir kısmı sokak sütü olarak hiçbir işlem görmeden tüketime sunulmaktadır Denetimden uzak, yağı alınarak veya su katılarak besin unsurlarınca fakirleştirilmiş, hastalık yapıcı her türlü mikrobu içeren sokak sütlerinin kesinlikle içilmemesi gerekmektedir. Fabrikalarda işlenen sütlerde kontrollü ısı işlemleri sayesinde besin kayıpları yok denecek kadar azdır. Diğer yandan mikropları öldürmek için evlerde uygulanan aşırı kaynatma çeşitli besin kayıplarına neden olmaktadır.
Sütü sağlıklı tüketmenin ve sütten bulaşması muhtemel hastalıklardan korunmanın en iyi yolu Pastörize ve UHT Uzun Ömürlü İçme Sütlerini tercih etmektir. Kişi başına günde 0,5-1 Lt. süt tüketilmesi sağlığınız için son derece önemlidir. Ancak siz ve çocuğunuzun sağlığı için sokak sütünü asla tüketmeyiniz.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here