Susuzmüsellim Köyü’nde ”Sütüme Sağlık Köyüme Destek” Projesi hayata geçti

28
* Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek: ”Trakya Bölgesi hayvan hastalıklarından arındırılmış bir bölgedir ve bu durum AB tarafından da tescil edilmiştir” dedi.
Tekirdağ Valisi Zübeyir Kemelek, Trakya’nın hayvan hastalıklarından arındırılmış bir bölge olduğunu belirterek, bu durumun Avrupa Birliği (AB) tarafından da tescil edildiğini belirtti. 
Kemelek, Hayrabolu ilçesine bağlı Susuzmüsellim Köyü’nde, ”Sütüme Sağlık Köyüme Destek” projesi kapsamında süt işleme tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, süt üretiminde hijyenin çok önem taşıdığını belirtti. 
Bölgedeki süt ve süt ürünleri üretiminde bakteri oranının çok altlarda olduğunu ifade eden Vali Kemelek, ”Bakterideki bu oranların süt üretiminde hijyen bakımından da bölgeyi olması gereken yere taşıyacağına inanıyorum. Özellikle İstanbul Boğazından başlayan ve Edirne’ye kadar olan Trakya bölgesi hayvan hastalıkları bakımından son derece güvenli bir bölgedir. Trakya bölgesi hayvan hastalıklarından arındırılmış bir bölgedir ve bu durum AB tarafından da tescil edilmiştir” diye konuştu. 
Danone Genel Müdür Yardımcısı Adnan Çavuş da ”Sütüme Sağlık Köyüme Destek” projesi kapsamında kurulan süt evlerinin ülkedeki süt kalitesini ve üretim verimliliğini Avrupa Birliği standartlarına ulaştırdığını bildirdi. 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, verdiği destekler sayesinde gelişiminin süreceğini belirten Çavuş, projeyle süt kalitesi ve süt üreticisinin kazancının artırılmasının, sağım işinde çalışan kadınların sosyal hayatlarının iyileştirilesinin, tüketicinin süte kolay ulaşımının amaçlandığını kaydetti. 
Tesisin açılışını yapan Vali Kemelek, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, Hayrabolu Kaymakamı Tamer Orhan ve diğer ilgililer daha sonra tesisi gezildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here