Süpürgecilik’te yok oluyor

17
Trakya Bölgesi’nde yaklaşık 10 yıl öncesine kadar insanların en önemli geçim kaynaklarından biri olan süpürgecilik mesleği, yok olmanın tehdidi altında.
HABER MERKEZİ
Süpürgecilik mesleği, yeni ustaların bulunmaması nedeniyle yok olma riskiyle karşı karşıya kalırken, Kırklareli’de süpürge ustalığı yapan Mehmet Yaldızal, babasından öğrendiği mesleği yaklaşık 40 yıldır devam ettirdiğini açıkladı.
Teknolojinin gelişmesi ve çırak bulunamaması nedeniyle süpürgecilik mesleğinin yok olmaya yüz tuttuğunu belirten Yaldızal, süpürgecili mesleğinin devam etmesi için koruma altına alınması gerektiğini ve yerel yönetimlerin desteğini beklediklerini söyledi.
Yaldızal; “Mesleğimiz bu şartlar altında en fazla 2020 yılına kadar yaşayabilir. İşimizde masraf fazla, kazanç az. Süpürge kullanım yeri daraldı. Herkes evine süpürge almıyor. Eskiden vatandaşlar evlerin önü ve bahçelerini süpürmek için süpürge alırdı, artık o da yok. Bu mesleği kimsenin tercih etmemesi nedeniyle çırak yetiştiremiyoruz. Yeni nesil el sanatına ilgi göstermiyor. Mesleğimiz günden güne yok olurken, süpürgecilikte çok fazla bir kazanç olmadığı için sevilmiyor. Biz de elimizdekini değerlendirmeye çalışıyoruz. Ürettiğimiz süpürgeleri genellikle İstanbul’a gönderiyoruz. Süpürgeler eskiden ev için bir kullanım cihazıydı. Şu anda süs için alınıyor. Günümüzde, süpürgeler genellikle turistik amaçlı kullanılıyor. Otellerde ya da restoranlarda duvara süs amaçlı asılan süpürgeler günümüzde daha revaçta” dedi. Ayrıca Yaldızal, el süpürge fiyatlarının 3 ila 5 lira arasında değiştiğini sözlerine ekledi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here