Sultanlar Yolu yürüyüşçüleri Vize’de karşılandı

8
Sultanlar Yolu Yürüyüşçüleri Vize’de Vize Kaymakamı Savaş Ünlü ve Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz tarafından karşılandı.
HABER MERKEZİ
14 Nisan’da Kapıkule Sınır kapısından giren Sultanlar Yolu Yürüyüşleri;  Türkiye güzergâhında 20 Nisan 2011 Çarşamba günü saat 16.00’da Vize’ye ulaştılar. Sultanlar Yolu Yürüyüşçülerini Vize Kaymakamı Savaş Ünlü, Vize Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz, Belediye Meclis Üyeleri, Muhtarlar, öğrenciler ve vatandaşlar karşıladı. Belediye binası önünde karşılanan Sultanlar Yolu grubu ile birlikte Vize Belediye Parkı’nda bir süre dinlenilerek misafirlere Vize’nin sembolü haline gelmiş olan ıhlamur ikram edildi. Sultanlar Yolu tasarımcısı Sedat Çakır, Sultanlar Yolu’nun bugün neden burada olduğundan ve ne amaçla yürüdüklerinden bahsetti. 
Kaymakam Savaş Ünlü; ilçemizde Sultanlar Yolu Yürüyüş Grubu’nu ağırlamış olmaktan duyulan mutluluğu aktararak gruba yürüyüş güzergahlarında iyi yolculuklar diledi. 
Sultanlar Yolu Yürüyüşü fikir sahibi ve yolun tasarımcısı Sedat Çakır; “14 Nisan 2011 günü Edirne Kapıkule’den başladığımız yürüyüş yolumuzda şu ana kadar 170 Km yürüdük. Geçtiğimiz yerlerdeki insanlar bizleri çok sıcak karşıladılar bu yüzden grupta bulunan Hollandalı yürüyüşçü arkadaşlarım gördükleri ilgiden çok memnunlar. Geçtiğimiz her bölgede işaretlemeler yapıyoruz. Bu işaretlemeler Uluslararası standartlara uygun ve tüm Avrupa’da uzun menzilli yürüyüş yolları ile aynıdır. Bu gün yürüyüşümüze Poyralı Köyünden başladık, Doğanca ve Develi Köylerini geçerek, yağmurlu havaya rağmen meşe ormanlarının içinde temiz havayı soluyarak yolumuza devam ettik ve Trakya’nın en güzel İlçelerinden Tarihi ve Doğasıyla Sakin Şehir adayı Vize’deyiz. Burada bizi yetkililer çok yakın bir ilgi ve sevgiyle karşıladılar. Bizler bu güzel ilçenin tarihi yerlerini gezme fırsatı bulduk ve tüm yürüyüşçü arkadaşlarımla birlikte Vize İlçesinin Sakin Şehir olma unvanını hak ettiğini düşünüyoruz. Vize ayağı tarihi bakımdan sultanlar yolunun önemli bir yer oluşturmakla birlikte Evliya Çelebi yaşadığı dönemde Vize’yi 2 defa ziyaret etmiş ve Seyahatnamesinde Vize İlçesine geniş yer vermiştir. Vize İlçesindeki konaklamamızın ardından Okçular ve Evrenli Köylerini geçerek, Çakıllı Beldesinde bulunan 800 yıllık Çınar Ağacının altında biraz dinlendikten sonra Saray istikametine devam edeceğiz” diyen Sedat Çakır, Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’a hoş geldin ve güle güle tabelaları, yön gösteren okların yapılması, düzenlediği akşam yemeği ve vermiş olduğu hediyeler ile büyük destek ve gösterdiği misafirperverlikten dolayı Hollanda’daki Uluslararası Sultanlar Yolu Vakfı yol arkadaşlarım ve şahsım adına çok teşekkür ederim” dedi. 
Belediye Başkanı Selçuk Yılmaz’da; Sultanlar Yolu Yürüyüşçülerini Geçmişiyle Başkent, Tarihiyle Kalekent, Dokusuyla Müzekent, Bozulmamış Doğasıyla Doğakent olan ilçemizde karşılamaktan ve misafir etmekten memnuniyet duymaktayız. Hollanda’dan İstanbul’ a kadar uzanan  Uluslararası yolda Vize İlçesi tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir yerdir. Misafirlerimizle birlikte İlçemizde bulunan Gazi Süleyman Paşa Camii (Küçük Ayasofya Klisesi), Antik Tiyatro, Vize Kalesi ve Surları, Şerbetdar Hasan Bey Camii ve Ferhat Bey Çeşmesi ile Hamamını gezerek, 1883 yılında Vize’ de doğan dünyaca ünlü yazar Georgios Vizyenos’ un “Trakya’da Bir Çok Kasaba Vardır, Fakat Vize Kadar Güzeli Yoktur.” Sözünün önemini anlatmış olduk” dedi. (yy)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here