“Sultanlar Yolu” işaretlendi

11
* Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Osmanlı’nın, Balkanlar ve Viyana’ya ulaştığı güzergahın 130 kilometrelik bölümünü levhalarla işaretlendi. Kültür ve Turizm Müdür Vekili Macit; "8 ülkeyi kapsayan 2 bin 200 kilometrelik Sultanlar Yolu’nu dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz" dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Osmanlı’nın Balkanlar ve Viyana’ya ulaştığı "Sultanlar Yolu"nu daha etkin şekilde tanıtmayı hedefliyor. Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit yaptığı açıklamada, Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürütülen "Sultanlar Yolu Projesi"nin tamamlandığını söyledi.
Sultanlar Yolu’nun 130 kilometrelik bölümünün levhalarla işaretleyerek, yürüyüşçülere katkıda bulunmak istediklerini belirten Macit, şöyle konuştu:
"Proje, 66 bin avro bedelle yürütüldü. Proje kapsamında ilk etapta güzergahın tespiti yapıldı. Güzergahın Kırklareli bölümüne levhalar yerleştirildi. Yerleşim yerleri giriş ve çıkışları belirten tabelalar konuldu. Yürüyüşçüler için 15 bin harita ve Sultanlar Yolu’nu tanıtmak amacıyla broşür bastırdık. Sultanlar Yolu dünyanın en uzun yürüyüş yolu. Bu yüzden Sultanlar Yolu’nu önemsiyoruz. Sultanlar Yolu, Osmanlı’nın Topkapı Sarayı’ndan hareket ederek Balkanlar’a ve Avrupa seferinde Viyana’ya ulaştığı güzergahı kapsıyor."
Macit, "Sultanlar Yolu"na yön tabelaları konulması, harita ve broşür bastırılması gerektiğini, Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bu çalışmaları yaptıklarını vurguladı.
* "Sultanlar Yolu’na ilgi artıyor"
Macit, Sultanlar Yolu’ndaki yürüyüşçü sayısının her geçen gün arttığına işaret etti. Geçen yıl 23 ülkeden 270 kişinin Sultanlar Yolu’nu yürüdüğünü anımsatan Macit, şöyle devam etti:
"Sultanlar Yolu ilk gündeme geldiğinde kimse güzergahı bilmiyordu. Yapılan çalışmalarla yol yerli ve yabancılara tanıtılıyor. 2007 yılında yolda sadece 7 kişi yürümüştü. Geçen yıl ise 270 kişi yürüdü. Yoldaki yürüyüşçülerin sayısı her geçen yıl artıyor. 8 ülkeyi kapsayan 2 bin 200 kilometrelik Sultanlar Yolu’nu dünyaya tanıtmayı hedefliyoruz."
Macit, Sultanlar Yolu’nun Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan ve Sırbistan’dan geçtiğini kaydetti. (aa)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here