”Sultanlar Yolu” ekibi Kırklareli’den geçti

15
Türkiye’nin yürüyüş destinasyonu tanıtımına katkı sağlamak isteyen ve Hollanda’da yaşayan Sedat Çakır beraberinde; Brazilya’dan Giovani Cordoni, Poti Malaquias, Hollanda’dan Wouter Marissen, Madelon Franssen, Wytse de Boer, Piet Rosenhart, Kyra Kuitert ile Türkiye’den Meftun Kutlu ile ”Sultanlar Yolu” adıyla yürüttüğü projesini Edirne’nin Kapıkule Sınır Kapısı’ndan başlattı.

HABER MERKEZİ

Dün sabaha saatlerinde Edirne ili sınırlarını geçip Kırklareli il sınırlarına giren ekibi Kırklareli Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit karşıladı. Gelen ekip ile yakından ilgilenen Macit onların ilimiz sınırları içerisindeki her türlü ihtiyaçlarının karşılanması konusunda gerekle yardımlarda bulundu.
Kırklareli merkez ilçeye bağlı Kızılcıkdere Köyü’nde konaklayan ekibin koordinatörlüğünü yapan Çakır yaptığı açıklamasında, ”Sultanlar Yolu” projesiyle, Kanuni Sultan Süleyman ve Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın Viyana seferlerinde kullandığı güzergahı takip eden bir yürüyüş parkuru oluşturmayı amaçladığını, Proje kapsamında, Kapıkule-Topkapı Sarayı arasındaki 330 kilometrelik bölümü işaretleyeceklerini ifade ederek şunları kaydetti:
”2 bin 200 kilometrelik parkurun Türkiye sınırları içerisindeki 330 kilometrelik bölümünü 14 günde yürümeyi planlıyoruz. Viyana’dan yola çıkacak bir yürüyüş tutkunu, işaretleri ve haritayı takip ederek rahatlıkla İstanbul’a ulaşacak. Yılda 15 bin kişinin bu yolu yürüyebilmesini amaçlıyoruz.
Buna benzer bir yürüyüş parkuru Akdeniz Bölgesi’nde İngiliz Kate Clow tarafından ‘Likya Yolu’ adıyla oluşturulmuş. Yılda ortalama 18 bin kişinin yürüdüğü parkur turizme büyük katkı sağlıyor. ‘Sultanlar Yolu’ projesi de Trakya Bölgesi’nin tanınmasını sağlayacak. Örneğin Hıdırağa’daki su kemerlerinin olduğunu veya Vize’de amfi tiyatrosunun bulunduğunu kimse bilmiyor. Parkur sayesinde köylerde hareket sağlanacak ve göç edenlerin sayısı azalacak.. Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit’e desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here