Sultanlar bugün ülkemizden yola koyuluyor

10
Geçen yıl “Sultanlar Yolu” projesi ile Kırklareli’den geçen Sedat Çakır
ve beraberindeki ekip 18 Nisan 2011 Pazartesi yine Kırklareli’den
geçecek.

HABER MERKEZİ
Son yıllarda ülkemizde giderek gelişen alternatif turizm faaliyetlerinden biri olan doğa yürüyüşü (trekking) etkinliği için yeni bir rota daha oluştu. Viyana’dan İstanbul’a uzanan ve ‘Sultanlar Yolu’ olarak adlandırılan bu rotayı takip edenler Trakya’yı boydan boya kat ederek benzersiz bir tarih ve doğa yolculuğuna çıkıyor.
Trakya’da geçmişten beri yerel dernekler ve kuruluşlar tarafından özellikle Kırklareli-Istrancalar ve Tekirdağ-Ganoslar yörelerinde yürütülmekte olan yerel doğa yürüyüşü etkinliklerine uluslararası boyutta yeni bir seçenek eklendi. İlk test yürüyüşleri Hollanda’da yaşayan bir Türk vatandaşı olan Sedat Çakır tarafından 2009 yılında gerçekleştirilen ‘Sultanlar Yolu’ doğa yürüyüşü rotası, bu yıldan itibaren nihai haliyle yürüyüşçüleri bekliyor. 14-28 Nisan tarihleri arasında Edirne Kapıkule’den İstanbul’a yürüyerek Sultanlar Yolu’nda işaretleme çalışması yapacak olan Sedat Çakır’ın da dahil olduğu 20 kişilik Hollandalı yürüyüşçü grubuna dileyen herkes eşlik edebilecek.
Klasik doğa yürüyüşü rotalarından farklı olarak tarihsel boyutu ile öne çıkan Sultanlar Yolu parkuru, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1529 yılında Topkapı Sarayı’ndan yola çıkarak Viyana yakınlarındaki Simmering Köyü’ne ulaşan sefer yolculuğuna işaret ediyor. Osmanlı’nın Avrupa’ya düzenlediği seferlerin büyük bölümünün rotasıyla da çakışan bu doğa yürüyüşü parkurunu kat edenler sultanların izlerini de takip etmiş oluyorlar.
Altı farklı ülkeden geçen ve Filibe, Sofya, Niş, Belgrad, Zigetvar hattında uzanan Sultanlar Yolu parkurunun Türkiye’deki bölümü ise Trakya’yı kapsıyor. Tarihi kent Edirne’den başlayan yolculuk doğal ve tarihsel güzelliklerle dolu Kırklareli ilimize bağlı yerleşim yerlerini takip ederek Kırklareli merkezden de geçtikten sonra Istrancaların yanı başındaki Pınarhisar, Trakların eski başkenti ve ‘Sakin Şehir’ (Citta Slow) adayı Vize ile Tekirdağ’ın Saray ilçesi üzerinden İstanbul’a uzanıyor. Bölgemizde turizm çeşitliliğinin artmasını teşvik eden ve bölgenin tanınırlığına katkıda bulunacak alternatif turizm projelerini destekleyen Trakya Kalkınma Ajansı, Sultanlar Yolu’nun bu bağlamda son derece önemli bir adım olduğuna inanıyor.
Trakya’yı bir tarih koridorunun içerisinden geçerek tanıma fırsatı sunan Sultanlar Yolu yürüyüşü ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyenler www.sultanlaryolu.com veya www.biryolcunungunlugu.com adresli internet sitelerini ziyaret edebilirler.
Sultanlar Yolu’nun Türkiye güzergahı:
Kapıkule, Kemalköy, Karabulut, Sarayakpınar, (Sırpsındığı), Avarız, Edirne, Hıdırağa, Ortakça, Kavaklı, Karayusuf, Süloğlu, Büyük Gerdelli, Dolhan, Paşayeri, Koyunbaba, Kırklareli, Kızılcıkdere, Üsküpdere, Karıncak, Kaynarca, Pınarhisar, Erenler, Poyralı, Doğanca, Develi, Vize, Okçular, Evrenli, Çakıllı, Kavacık, Saray, Küçük Yoncalı, Safaalan, Binkılıç, Aydınlar, Gümüşpınar, İhsaniye, Akalan, Dağyenice, Boyalık, Dursunköy, Sazlıbosna, Şamlar, Kayabaşı, Eyüp Sultan, Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı (İstanbul)
Edirne ili
14 Nisan 2011 Kapıkule –Kemalköy – Sırpsındığı – Avarız – Edirne Edirne Belediyesi
15 Nisan 2011 Edirne – Hıdırağa –Ortakça – Kavaklı
16 Nisan 2011 Kavaklı – Karayusuf -Süloğlu –Büyükgerdelli – Süloğlu Belediyesi
17 Nisan 2011 Büyük Gerdelli – Dolhan ve Paşayeri – Koyunbaba – Kırklareli
Kırklareli ili
18 Nisan 2011 Kırklareli – Kızılcıkdere – Üsküpdere – Karıncak – Kaynarca Kırklareli ve Kaynarca Belediyeleri
19 Nisan 2011 Kaynarca – Pınarhisar Pınarhisar Belediyesi
20 Nisan 2011 Pınarhisar – Erenler – Poyralı – Doğanca – Develi – Vize Vize Belediyesi
21 Nisan 2011 Vize – Okçular –  Evrenli – Çakıllı – Kavacık – Saray Saray Belediyesi
Tekirdağ ili
22 Nisan 2011 Saray – Safaalan
İstanbul ili
23 Nisan 2011 Safaalan – BinKılıç – Aydınlar –Yaylacık -Gümüşpınar
24 Nisan 2011 Gümüşpınar – İhsaniye-Akalan –Çatalca Belediyesi
25 Nisan 2011 Akalan – Dağyenice – Boyalık
26 Nisan 2011 Boyalık – Dursunköy – Sazlıbosna  – Arnavutköy Belediyesi
27 Nisan 2011 Sazlıbosna – Şamlar – Kayabaşı – Başakşehir – Esenler -Bayrampaşa – Gaziosmanpaşa –Eyüp Belediyeleri
28 Nisan 2011 Eyüp – Fatih Belediyesi – Süleymaniye Camii – Topkapı Sarayı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here