“Süleyman Brina” Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri Sahiplerini Buldu

34
Kosova – “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği’nin “Süleyman Brina” Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne hizmet ödülleri 19 Aralık tarihinde Prizren’de düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerine verildi.

 

Taner GÜÇLÜTÜRK

 2008 ve 2009 yılının 13. ve 14. Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri Balkanlarda Türk kültür, sanat, eğitim, edebiyat, basın yayın alanlarında büyük emekleri geçmiş İlhami Emin’e, Nebile Laçin’e, Şükrü Zeynullah’a, Birol Dok’a, Şecaettin Koka’ya, Bekir Hocalar’a, Salih Lika’ya, Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e, Emin Mecihan’a, Arif Bütüç’e Yunus Şimşek’e ve Erol Karaibo’ya verildi.

Luma: “Balkan Türklüğüne hizmeti geçenleri onurlandırmayı manevi borç olarak hissediyoruz”
 “Doğru Yol” Derneğinde düzenlenen tören Kosova Türklerinin ad yapmış siyasetçisi, kültür adamı, eğitimcisi Süleyman Brina’nın anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. 14 yıldır Balkanlarda Türk kültürüne, sanatına, eğitimine emeği geçenleri bu ödülle manevi olarak onurlandırmayı manevi bir borç olarak hissettiklerini vurgulayan “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Tahir Luma, kötü hava şartlarına rağmen yurt içi ve yurt dışından törene katılan bütün misafirlere teşekkürler etti.

“Bizi ayakta tutan Türkçe tutkusuydu”
 “Yüzyıla yakın bir dönemdir, yalnızlığı, biçareliği sineye çektik. Adam gibi yaşamak için; dilimize, geleneğimize, eğitimimize, kültürümüze, kimliğimize sahip çıktık. Engeller karşısında yıkılmadık. Varmak istediğimiz hep yarınlar olduğu için,  direncimizi hiç yitirmedik. Sayımız az diye aldırış etmeden, bir dünya dili olan Türkçemize yosunun taşa sarıldığı gibi, hanımelinin duvara yaslandığı gibi öylece bağlandık. Bizi ayakta tutan da o tutku ve o sevgi oldu aslında…” diyen “Süleyman Brina” Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri Seçici Kurul Başkanı Zeynel Beksaç, Kosova Türklerinin Türkçeyi bu topraklarda sonsuza dek yankılanması için türküye sarıldıklarını, saza gönül verdiklerini, şiir yazdıklarını, şarkı türkü bestelediklerini; eğitimlerini de illa ki anadillerinde görmeleri için kitapsızlığa, sorunlara aldırış etmeden göğüs gerdiklerinin altını çizdi. “Öğretmenlerimiz bu yüzden gerçek anlamda kutsal görev yaptılar, yapmaktalar. Onlara minnettarlığımız sonsuzdur. Yüzyıllarca vatan diye bildiğimiz Kosova’da herkese kardeş sevgisi ve saygımız her zaman sonsuz olmuş, bundan böyle de olacaktır. Hoşgörümüzle ve zengin geleneğimizle, ilerici görüşümüzle, her alanda  Kosova’nın geleceğini şekillendirmede yer almaya devam edeceğiz. Kimliğimize, dilimize, eğitimimize, kültürümüze  öncelik vererek. O değerlere sımsıkı bağlanarak, sahiplenerek…” diyen Beksaç, bu değerlerin kıymetini bilip, ömür tüketenlere, özdeş değerlerin yarınlara taşınması için yürekçe, başı dik ve karşılık beklemeden bayrağı taşıyanlara selam gönderdi. Süleyman Brina ödülünü bu yüzden yaşattıklarını, bu topraklarda ve Türkçenin yaşatıldığı her yerde kimlik kavgası verip, nice engelleri göğüslemeyi bilenlere, pak ve namuslu bir şekilde alın teri dökenlere, yaşamanın faturasını adam gibi ödeyenlere bir küçük anı olarak bu ödülü yaşattıklarını ifade eden Beksaç, “Gerçeğin olduğu yerde ot gibi biteceğiz, gerçeğin olduğu yerde boynumuz hep kıldan ince olacak, gerçeğin olduğu yerde yüreğimiz hep güm güm atacak. Bu yola sadık kalanlara bir kez daha selam olsun” dedi.

Törene ilgi büyük oldu
Kötü hava şartlarına rağmen törene Kosova çapından, Makedonya’dan ve Türkiye’den katılım ve ilgi büyük oldu. Törene yerel ve üst düzey olmak üzere çok sayıda yetkili ve sivil toplum temsilcisi, gazeteciler ve ödül sahiplerinin aile yakınları katıldı. Ödüllerin sahiplerine takdimini Kosova Türk Temsil Heyet Başkanı Albay Hasip Saygılı, “Doğru Yol” Türk Kültür Sanat Derneği Başkanı Tahir Luma, “Süleyman Brina” Uluslararası Balkanlar Türk Kültürüne Hizmet Ödülleri Seçici Kurul Başkanı Zeynel Beksaç, Süleyman Brina’nın eşi Meseret Brina, Milletvekili Müferra Şinik, KDTP Prizren Şubesi Başkanı Orhan Lopar, Rejisör ve Tiyatro Sanatçısı Nafiz Gürcüali, Tarım Bakanı Yardımcısı Fikrim Damka ve BALTAM Genel Başkanı-Türkolog Prof. Dr. Nimetullah Hafız yaptı.
Tören ödül sahiplerinin toplu fotoğraf çekimi ve verilen kokteyl ile son buldu.
“Süleyman Brina” Uluslararası Balkanlar Türk kültürüne hizmet ödülleri 1996 yılından itibaren bu yana Derneğin Seçici Kurulunun almış olduğu kararla Balkan ülkeleri, Türkiye ve Türk Dünyasından önemli eğitim, kültür ve sanat emektarlarına veriliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here