“Sular çekilince zarar tespitleri başlayacak”

13
* Edirne Valisi Mustafa Büyük; “Kapıkule Sınır Kapısı’nda ulaşım dün saat 07.30 itibariyle normale döndü. Zarar tespiti için komisyonlarımızı kurduk. Sular çekilince komisyonlar çalışmaya başlayacak”

HABER MERKEZİ
Edirne Valisi Mustafa Büyük, Edirne’de taşkınlara neden olan Meriç, Tunca ve Ergene nehirlerinin debilerinde düşüş başladığını belirtti. Büyük yaptığı açıklamada, nehir debilerindeki düşüşle birlikte, Karaağaç Mahallesi’nden vatandaşların taşınmasında paletli araçlar yerine lastiklileri kullanmaya başladıklarını söyledi.
”Kent merkezinde hiçbir ev taşkın dolayısıyla su altında bulunmadığını, sadece birkaç köyümüzde bu söz konusu” diyen Büyük, şu bilgileri verdi:
”Kapıkule Sınır Kapısı’nda ulaşım dün saat 07.30 itibari ile normale döndü. Artık küçük araçlarında geçişi sağlanıyor. Taşkın sonrası yapacağımız işlerden birisi de Bulgaristan’daki yetkililerle görüşüp, sınır kapısının ulaşıma kapanmasının önlenmesi için yapılacakları ele almak olacak.
Taşkınlarla ilgili gelişmeleri Başbakanlık ve ilgili bakanlıklara sürekli iletiyoruz. Şu an için büyütülecek bir durum söz konusu değil. Taşkın sonrası zarar tespiti için komisyonlarımızı kurduk. Sular çekilince komisyonlar çalışmaya başlayacak. Gerekli raporlar hazırlanacak.”
Edirne’de göreve başladığı ilk hafta daha önceden bilgisi olmasından dolayı nehir taşkınlarıyla ilgili çalışma başlattığını da ifade eden Büyük, ”Gelir gelmez ilk iş olarak seddelerin güçledirilmesi için çalışma başlattık. Çalışmalar sonucunda seddelerin kapasitesi yüzde 20 oranında artırıldı. Taşkının etkisi geçmiş yıllara göre aldığımız tedbirlerinde çok daha az oldu” dedi.
Büyük, Doyran Köyü civarındaki sedde de taşkın sularının etkisiyle kayma olduğunu, ancak yapılan çalışmalarla bunun halledildiğini bildirdi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here