SÜDGE eğitimleri devam ediyor

14
Sürücüler SÜDGE’de psikolog eğitimi aldılar.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Sağlık İl Müdürlüğü tarafından verilen Sürücü Davranışları Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) devam ediyor.
21 Nisan 2011 Perşembe günü Kırklareli’den 3 kişi, İstanbul’dan 2 Kişi, Edirne’den 5 ve Tekirdağ’dan 2 kişi olmak üzere 12 kişinin katılımı ile 2. grup Psikolojik eğitimi aldı.
Psikolog Ferda Duymaz, bu eğitimin alkollü araç kullanarak 2. kez yakalandığında ehliyeti 2 yıllığına alınan sürücülere verildiğini ve bu eğitimi almadan ehliyetlerini alamayacaklarını söyledi.
Duymaz; “Psikolog ve Psikiyatrist ve Pratisyenden oluşan 3 kişilik bir kadro ile onlara bu eğitimi veriyoruz. Bu eğitimin amacı alkolün onların sandığı gibi bir şeye neden olmaz dediklerinin yanlış olduğunu, alkollü araç kullanırken dikkatlerinin daha çabuk bozulduğunu, motor süreçlerinin yavaşladığını, alkolsüzken araç kullanmaya göre daha kötü araç kullandıklarını bunun alkol yüzünden olduğunu anlatıyorum. Amacım farkındalık kazandırmak asla alkol bağımlılığıyla ilgili bir tedavi değil bu. Alkollü araç kullanmanın neden olabileceği felaketleri onlara göstermek. Benim eğitimim 2 hafta 5 saat sürüyor. Test ve bireysel görüşme yaptım her biriyle  tek tek. Ne iş yaptıklarını, alkollü araç kullanmanın ve yakalanmanın nasıl olduğunu ve herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadıklarını öğrendim” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here