“Su kaybını sıfıra düşüreceğiz”

21
* Kayalı Köy Barajı Sulama Kooperatifi Başkanı Özçark; “Kapalı sistem su projesiyle üründe verimi %60 arttıracağız. %70 su kaybını sıfıra düşüreceğiz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kayalı Köy Barajı Sulama Kooperatifi Başkanı Güngör Özçark 28 Nisan 2013 Pazar günü yapılan Mali Kongrede Kapalı Sistem Su Şebekesi Projesi’nin hazırlanmasıyla ilgili olarak Kooperatif ortaklarından 3 milyon liralık yetki alındığını açıkladı.
Başkan Özçark, Kapalı Sistem Su Şebekesiyle suyun tarlalara toprak altından geleceğini, üreticinin suyu vanasını açarak, çeşme sistemiyle kullanacağını belirtti.
Başkan Özçark; “Kapalı Sistem Su Şebekesi Projesi Trakya’nın en büyük projesi olacak. Proje maliyeti 3 milyon lira olan sistemin toplam maliyetinin 100 milyon lira civarında olacağını tahmin ediyoruz. Projenin tamamen hayata geçmesi yaklaşık 3 yıllık bir zaman alacak. Şu anda yapılan sulama sistemiyle %70 su kaybı yaşanmaktadır. Projenin hayata geçmesiyle bu su kaybı sıfıra düşecek. En önemlisi de üründe %60’a varan bir artış sağlanacak. 
Projeyle birlikte 13 bin 500 Hektar olan sulama sahasını da 20 bin Hektara çıkarmayı planlıyoruz.  Bunun sebebi de, İnece, Dokuzhöyük ve Karahalil ovalarında mevcut sulama sisteminde herhangi bir Sulama Şebekesi yoktur. Bunun gibi Gerdelli ve Akardere Köyleri’nin batısında da herhangi bir sulama yoktur. Söz konusu arazilerin tamamı Sulama Şebekesi içinde kalmaktadır” dedi. (Faruk Ceylan) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here