“Spor Aletleri sağlıklı yaşama katkıda bulunuyor”

20
Kırklareli Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından merkez ilçenin dört bir tarafına konulan Spor Aletleri vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılanıyor.

HABER MERKEZİ
 Açık havada spor yapma imkanı buldukların belirten vatandaşlar, Belediye tarafından oluşturulan bu Spor Alanları’nın sağlıklı yaşama çok büyük katkıda bulunduğunu ifade ediyorlar.
Spor alanlarına konulan spor aletlerinin vücuda sağladığı yararlarla ilgili olarak şunlar kaydoedildi:
* Bel Esnetme Aleti
115-135cm x 115-140cm x 140-140cm’den oluşan ölçüleri ile üç istasyon ve iki ayrı fonksiyonda basen bölgesi ön ve arka kasları ile sırt üstü yan bel kaslarının çalıştırılmasını ve bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Bisiklet ve Step Aleti
145-150cm x 130-160cm x 60-65cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda, bacak üst bölgesi ön ve arka kasları ile sırt altı beden kaslarının çalıştırılmasını ve bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Barfiks ve Vücut Geliştirme Çekiş Aleti
180 -220cm x 130 -180 cm x 170 -185cm’den oluşan ölçüleri ile üç ayrı fonksiyonda, vücudun üst bölgesinde yer alan ön ve arka kasları ile sırt üstü beden kaslarının çalıştırılmasını ve bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Bacak Esneme-Çalıştırma Aleti
135-160cm x 110-120cm x 60-110cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda, bacakların üst bölgesinde yer alan ön ve arka kasları ile bedenin bacak – bel birleşim bölgesindeki eklem ve kasların çalıştırılmasını – esnetilmesini, bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Kol Esneme-Çalıştırma Aleti
130-145cmx80-115cmx110-115cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda, kollarda, bileklerde ve omuzlarda yer alan ön ve arka kaslar ile bedenin kol-gövde birleşim bölgesindeki eklem ve kasların çalıştırılmasını-esnetilmesini ve bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Bacak İtme-Güçlendirme Aleti
190-210cm x 180-190cm x 60-65cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda, özellikle bacakların üst bölgesinde ve kasıklarda yer alan ön ve arka kaslar ile bedenin bel-bacak ve ayak birleşim bölgesindeki eklem ve kasların esnetilmesini, eklem ve kasların çalıştırılarak güçlendirilmesini, bedenin bu  bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* İç ve Dış Bacak Güçlendirme Aleti
145-155cm x 114-135cm x 50-60cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda, özellikle bacakların yan bölgesinde yer alan ön ve arka kaslar  ile bedenin bel ve bacak birleşim bölgesindeki eklem ve kasların esnetilmesini, eklem ve kasları çalıştırılarak güçlendirilmesini, bedenin bu bölgesinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Mide-Bel ve Karın-Sırt Kaslarını Güçlendirme Aleti
110-145cm x 90-95cm x 110-120cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda, vücudun mide ve karın bölgesinde yer alan ön ve arka kaslar ile bedenin bel ve sırt bölgesindeki eklem ve kasların esnetilmesini, bu bölgedeki omur, eklem ve kasların çalıştırılarak güçlendirilmesini, bedenin bu bölgesinde  kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Çiftli Yürüme ve Esneme Aleti
11 -158cm x 155-160cm x 115-136cm’den oluşan ölçüleri ile bir fonksiyonda özellikle bacakların üst-alt bölgelerindeki ön ve arka kaslar ile bedenin bel-bacak ve ayak birleşim bölgesindeki eklem ve kasların esnetilmesini, eklem ve kasların çalıştırılarak  güçlendirilmesini, aynı anda kol-bilek ve göğüs kas ve eklemlerinin de çalıştırılarak bedenin bu bölgelerinde kan dolaşımının hızlanmasını ve kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor.
* Tekli Yürüme Aleti
143 cm x 136 cm x 36cm (+/-10cm)’den oluşan ölçüleri ile tek istasyonlu ve tek fonksiyonlu çalışıyor.. Özellikle bacakların yan ve alt bölgesinde yer alan  ön ve arka kaslar ile bedenin bacak eklem ve kaslarının çalıştırılarak güçlendirilmesini, el-kol ve bacak bölgelerinin ritmik koordineli çalıştırılmasını, kalp egzersizi olan yürüyüş sayesinde kalbin düzenli çalışmasını, kan dolaşımının hızlanmasını ve bedenin bu bölgelerinde kan dolaşımının hızlanmasını, kaslara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. (eu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here