Soylu; “Türkiye artık kendi işini kendisi görebiliyor”

5
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 28 Ekim 2013 Pazartesi akşamı AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı tarafından Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen……..
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 28 Ekim 2013 Pazartesi akşamı AK Parti Kırklareli İl Başkanlığı tarafından Kırklareli Ticaret Borsası Toplantı Salonu’nda düzenlenen Siyaset Akademisi’ne konuşmacı olarak katıldı.
Düzenlenen Siyaset Akademisi’nde; AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Av. Ahmet Zeki Kılavuz, AK Parti Kırklareli Merkez İlçe Başkanı Hamit Orakçı, AK Parti Kırklareli Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Akkol, AK Parti Kırklareli Kadın Kolları Başkanı Hazel Yolgiden ile partililer katıldı.
Süleyman Soylu yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Avrupa ve Amerika ölçeğinde seçim meselesini, çok partili siyasi döneme geçtiğinden itibaren çok daha iyi yaptığını dile getirdi.
Soylu konuşmasının devamında ise şunları kaydetti
“Türkiye’nin 2014 yılında bir seçime daha girecek. Tüm partiler seçimlere hazırlanıyor. Tüm partilerde adaylarını yavaş yavaş belirlemeye başladı. Seçim sonuçları konusunda, seçim süreci konusunda, seçime şaibe karıştırılmaması konusunda, Türkiye hangi dönemde olursa olsun, 1946 seçimleri hariç ciddi bir şekilde dünya tarafından takdir edilen ülkelerin başında gelmektedir. Türkiye bir seçime daha gidecektir. Göreceksiniz akşam saat 17.00’da sandıklar kapanacak. Doğu’da ve Güneydoğu’da 16.00 saatlerinde sandıklar kapanacak. Akşam saat 21.00’de Türkiye’deki seçimin hangi noktada olduğunu görebileceğiz. Türkiye’de siyasi partilerin seçim sonuçlarını değerlendirmeden, biz bazı ajanslardan ön seçim sonuçlarının değerlendirmelerini çok net bir şekilde alabiliyoruz. İnşallah hem ülkemiz, hem milletimiz, hem geleceğimiz, bölgemiz için çok hayırlara vesile olacak, güzel sonuçlara vesile olacak ülkemizin kalkınması, ülkemizin zenginleşmesi için daha fazla özgürleşebilmesi için, daha fazla demokratikleşebilmesi için önemli bir seçim sonucu olacağını hep beraber düşünüyoruz. Eskiden belediyeler kendi çöplerini toplarken, başka sınır belediyelerin sınırlarına çöpü boşaltmak için çaba sarf ediyordu. Bugün her belediye, kendi çöplerinden bir dönüşüm ve enerji elde etmenin ve ondan istifade etmenin çabası içindeler. Laboratuarlarda petrol üretilebilen aşamaya gelmiş bir dünyayız. Dünya yeni bir anlayışla karşı karşıyadır. Dünyada küresel güç eksenleri değişmektedir. Kendi füzesini yapabilen, kendi helikopterini yapabilen, kendi tankını yapabilen ve kendi uçağını yapmak için adım atabilen bir Türkiye tablosuyla karşı karşıyayız. Kendi insanına, kendi mühendisine güvenen bir Türkiye tablosu var karşımızda. 11 yıldır sadece Türkiye’nin değil, Türkiye’nin etrafındaki coğrafyanın ve dünyanın en önemli aktörlerinden birisi haline geldik. "
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 çocuk söylemini de değerlendiren Soylu konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Dünya nüfusunun yaşlandığına dikkati çekiyorum. Türkiye’nin bu avantajı iyi değerlendirmesi gerekiyor. Avrupa’da her 100 kişiden 29’u 2050 yılında 65 yaşının üzerinde olacak. Japonya’da her 100 kişiden 39’u 65’in üzerinde olacak. Rusya’nın nüfusunun yüzde 20’si azalacak. Ukrayna nüfusunun yüzde 50’si 65 yaş üzerinde olacak. Japonya’da Paro adlı bir robot üretilmiş. Her 100 kişiden 40’ı 65 yaşının üzerinde olacağı için bunların da büyük bölümü yalnız yaşayacağı için veri tabanına 500 bin kelime yüklemişler. Ağlayabiliyor, gülebiliyor, arkadaşlık yapabiliyor ve konuşabiliyor. Avrupa yüzde 28, yüzde 29’ken biz 2050 yılında 65 yaş üstü nüfusumuz 18,5, 19 olacak.  Bir vesile ile 2,1 doğurganlık oranının altına düştüğümüz anda hem nüfusumuz azalıyor, hem de yaşlanıyoruz. Şimdi ne için Sayın Başbakan’ın 3 çocuk dediğini anladınız mı? Eski dünyada değiliz. Eskiden beyin göçünden korkardık. Benim kendi tespitim, artık dünyanın her noktasına adam sarkıtma zamanı gelmiştir.” (Serkan Koçtürk) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here