Soylu; “Bizim tarihi bir sorumluluğumuz var”

5
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ziyaretlerde bulunmak üzere 01 Eylül 2013 Pazar günü Kırklareli’ye geldi. Soylu beraberinde …….
HABER MERKEZİ
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ziyaretlerde bulunmak üzere 01 Eylül 2013 Pazar günü Kırklareli’ye geldi. Soylu beraberinde AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan, AK Parti Kırklareli İl Başkanı Ahmet Zeki Kılavuz ve partililer ile birlikte ilk olarak Demirtaş Mahallesi’Ndeki bir kahvehanede vatandaşlarla buluştu. Esnafı da ziyaret eden Soylu, vatandaşlarla sohbet etti.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu ziyaretinin amacının Kırklarelili vatandaşların genel durumu hakkında bilgi almak ve neler yaşadıklarını ilk ağızdan öğrenmek olduğunu dile getirdi. Vatandaşlarla yaptığı sohbette büyük bir kısmı çiftçi olan Kırklareli halkının özellikle Ayçiçeği fiyatlarının hala açıklanmamasından dolayı yaşadıkları sıkıntıları dile getirerek; “Bugüne kadar açıklanmayan fiyatlar sıkıntı oluşturuyor. Bir iş yapıyoruz ama fiyatını bilmiyoruz. Ortalama 0,90 TL.-1 TL. arası bir fiyat ortalıkta dolaşıyor. Bu fiyatlar tatmin edecek cinsten değil. Umuyoruz ki iyi bir fiyat açıklaması ile insanların gönlüne su serpilir. Çünkü aldığımız gübrenin, ilaçların ve Mazotun fiyatı belli buna paralel bir fiyat çıkartılırsa seviniriz” dediler.   
* Soylu; “Bizim kimsenin iç işleri ile ilgili işimiz yok”
Vatandaşlarla yaptığı sohbetin ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Türkiye’de ve dünyada yaşananlarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:
“Türkiye için açıkça belirtmek gerekir ki etrafında gelişen bütün meseleler ile ilgili tarihe not düşmektedir. Bundan yıllar sonra Türkiye’nin ortaya koyduğu tavır, belki de dünyanın sorumluluklarını kendisine hatırlatabilecek bir tavır olarak örnek gösterilecektir. Bugün Suriye’de ayda 5 bine yakın insan katledilmektedir. Türkiye’nin buna duyarsız kalması mümkün değildir. Bizim Suriye’nin içişleri ile hiçbir ilgimiz yok. Ama yapılan katliamlardan vicdanen, bizim Mısır’ın da içişleri ile hiçbir ilgimiz yok. Ama biz darbeye darbe diyemeyeceksek, nerede kaldı yüzlerce yıl aynı topraklarda demokrasiyi savunmak konusunda ortaya koyduğumuz fedakarlık.”
* “Biz ağaların keyfini beklemeyeceğiz”
Soylu konuşmasına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı ziyaret konusu ile ilgili olarak sorulan soruyada şu şekilde açıklık getirdi:
“Türkiye’nin bütün sorunlarını 11 yıl başarı ile yürütmüş bir hükümeti ve bunları bilen bir bilge başbakanı var. G-20 Zirvesi’ne gittiğinde de oradakilere hangi telkinlerde bulunacağı, bu gün karşı karşıya kaldığımız sorunların nasıl çözüleceği konusunda ortaya konulacağını biz göreceğiz. Bütün dünya görecek, orada da yüzümüz ağaracaktır. Dünya üzerinde yaşanan katliamlara gözcü kalınamaz. Myanmar’da, Suriye’de, Mısırda ve Doğu Türkistan’ da yaşananlara gözcü kalmak İnsanlık dışıdır buraya tüm Dünya ülkelerin dikkatini çekeceğiz. Türkiye’nin çantasında her zaman adalet olur, her zaman hakkaniyet olur. Bir söz var, ‘Ağanın keyfi gelene kadar, marabanın canı çıkar’ biz ağaların keyfini beklemeyeceğiz. Eğer dünyada, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kendi sorumluluklarını yerine getiremezlerse, küreselleşmeyle her an ve her noktada adaletsizlikleri bastırabilmek mümkün değildir. Türkiye birçok şeyin farkındadır. Kendi medeniyetinin, coğrafyasının, Anadolu zenginliğinin kendisine öğrettiği bir şekilde, değerlerinin, inançlarının, milli hasretlerinin, geleneklerinin kendisine öğrettiği bir şekilde, tüm dünyaya bu çağrıyı yapabilmektedir. 1961 darbesini, 1971 muhtırasını, 1980 darbesini, 28 Şubat’ı yaşadık, Menderes idam edildi. Ancak yıllar geçtikten sonra hepsinin ne gibi bir sonuçları doğuracağını anladık. 1980 darbesi öncesinde çocuklarımız, sağcı, solcu diye kamplaştırıldı. Şimdi bu çocukların üzerinden, ağıt yakıyoruz günah ve yazık değil mi? Ne yapacağız; doğruları mezara girdiğimizde mi söyleyeceğiz? 1961 ve 1980 darbesini gören bir Türkiye, Mısır’daki darbeye, batı toplumları gibi kendi çıkarlarını düşünerek ‘oh iyi oldu’ mu diyecek? Elbette ki burada insaniyet üzerinden bakış ortaya koyan bir Türkiye var.” 
* “Türkiye olarak Dünya’ya çağrı yaptık” 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Türkiye’nin katliamlarla ilgili bütün insanlığa çağrı yaptığına ve yüzünü ağartacak bir duruş ortaya koyduğuna vurgu yaptı ve dünyanın artık büyük bir dünya olmadığını bildirerek, dünyanın herkesi birbirine dokunabildiği bir yer haline geldiğini ifade etti. “Umursamazlık Türk Milleti’nin tarihine, inançlarına ve geleneklerine yakışmaz” dedi.
* Soylu merkeze bağlı belde ve köyleri gezdi
Buradaki konuşmasının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Kırklareli merkez ilçeye bağlı Üsküp beldesi, Çukurpınar ve Armağan Köyleri’ni ziyaret ederek, vatandaşlarla sohbet etti.  İlk olarak Üsküp Belediye binasında Belediye Başkanı Erdoğan Kıyıcı ve vatandaşlarla genel durum hakkında bilgi aldı. Soylu yaptıkları çalışmalardan dolayı Belediye Başkanı Kıyıcı tebrik etti. Sonrasında Çukurpınar Köyü’nü ziyaret etti. Son olarak Armağan Köyü’nü ziyaret etti burada vatandaşlarla birlikte yemek yiyen Soylu haft sonunu Kırklareli’de vatandaşlarla birlikte geçirmekten dolayı memnun olduğunu dile getirdi ve Kırklareli halkına samimiyetlerinden dolayı teşekkür etti. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here