Söylentiler doğru, adres yanlışmış “Kırklareli’nin yıldızı parlasın, Kırklarelilerin bahtı açık olsun”

13
* Yaygın basında Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner’in görevinden istifa ederek, AK Parti’den Milletvekili Aday Adayı olacağı yönünde haberler yer almıştı. Vali Öner’de gazetemize yaptığı açıklamasında verilmiş bir kararının olmadığını görevinin başında olduğunu açıklamıştı. Ancak dün yaptığı açıklamaları ile söylentilerin doğruluğu kanıtlanırken, gösterilen adresin yanlış olduğu ortaya çıktı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Valiliği görevine 07 Ocak 2011 tarihinde başlayan Kırklareli Valisi Ali Haydar Öner, Valilik görevinden istifa ederek siyasete atılacağını, Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Milletvekili Adayı olacağını açıkladı.
10 Mart 2011 Perşembe günü saat 16.30’da Kırklareli Valiliği Toplantı salonundan basın toplantısı yaparak Adana, Ankara, İstanbul Büyükşehir ve İzmir illerinden birinde Milletvekili Aday Adayı olacağını açıklayan Öner; “Kırklareli’nin yıldızı parlasın Kırklarelilerin bahtı açık olsun” dedi.
Siyasetin siyaset için değil halka hizmet için yapılması gerektiği bir dönemde olduğunu vurgulayan Öner; “38 yıllık bir kamu görevi 18. yıla giren valilik görevimden sonra hizmeti yeni bir boyuta taşımak amacıyla istifa kararı aldım. 24. dönem milletvekilliği genel seçimlerine Cumhuriyet Halk Partisi’nden adana veya 3 büyük ilden biri için adaylığımı sunmak üzere görevimden ayrılıyorum. Çağdaş uygarlık yolunda Demokratik Laik Sosyal Hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine hizmeti yeni bir boyuta taşımak için bu kadarımı aldım.
* “Bazı belirsizlikler de söz konusuydu”
Allah bu güne kadar çeşitli görev yerlerinde mahcup etmedi. İnşallah bundan sonra da mahcup etmez. Seçilmek kısmet olursa Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde halka açık bir kapı olacak. Halk için halkın gücüyle göreve talibim. İlginize teşekkür ederim.
Şimdi ben bir kamu görevlisiyim. Görevimin son dakikasına kadar tarafsızlıkla, dürüstlükle, herhangi bir şaibeye yol açmadan yapmak konumundayım. Görevimin bana yüklediği sorumluluklar ve edindiğim tecrübeler doğrultusunda bu şekilde hareket ettim. Bazı belirsizlikler de söz konusuydu. Ama benim bilgim dışında bir takım değerlendirmeler olduğunu sizde tespit ettiniz. Dilekçemi biraz önce yazdım. Dilekçemdeki imzamın mürekkebi kurumadan sizlerle paylaşıyorum.
* “Devletimize, ulusumuza, ülkemize hizmet verme gayret ve çabası içinde oldum”
Adana, Ankara, İstanbul Büyükşehir ve İzmir istememin sebebi ülkemizin değişik yerlerinde görev yaptım. Büyük Atatürk’ün; ‘Hattı müdafaa yoktur sattı müdafaa vardır’ anlayışıyla yurdumuzun her tarafında devletimize, ulusumuza, ülkemize hizmet verme gayret ve çabası içinde oldum. Dürüstlük, denetlenebilirlik, verimlilik şeffaflık, hesap verirlik anlayışı içinde gayret ettik. Adana benim memleketim olduğu için benim düşündüğüm bir il. Ama diğer 3 büyük ilde hizmet verdiğim yerlerin nüfusunun toplandığı yerlerdir. Kararımı aileme danıştım. İlgili makamlarla görüştük, dostlarımızla müşavere ettik. Onların desteği ve olumlu değerlendirmeleriyle bu kadarı verdik.
* “Valilik çok saygın bir görev”
07 Ocak’ta Kırklareli’de göreve başlarken hiç ayrılmayacakmış gibi çalışacağız. Yarın ayrılacakmışız gibi tedbirli olacağız dedik. 18 yılın içinde bir valilik dönemindeyiz. Biliyorsunuz valilik çok saygın bir görev al yıldızlı bayrağı makamında taşıma görevidir. Yetkisi, statüsü olan bir görev, dozerleri, kepçeleri, greyderleri, personeli, emir ve idare salahiyeti olan bir görev ama hizmeti yeni bir boyuta taşımanın da zamanı geldiğini düşünebiliriz. Allah kısmet eder milletvekili seçilebilirsek hizmeti yeni bir boyuta taşımak, bu güne kadar edindiğimiz bilgiyi, deneyimi bu alanda tüm Türkiye’nin hizmetine sunmakta artık zamanı gelen bir görev olarak karşımıza çıktı.
* “Halka hizmet için siyaset temel ilkemiz olacak”
Şimdi siyasetin siyaset için değil halka hizmet için yapılması gereken bir alan olduğunu düşünüyorum. Doğrusu bu ama ‘Ah gözü kör olsun bu siyaset bunu icap ettiriyor’ yaklaşımından hoşlanmadığımı belirtmeliyim. Siyaseti halka, ülkeye hizmet, ulusa hizmet olarak yerine getirirsek doğru davranmış oluruz. Bir diğer husus siyaset çok gerilimi artan bir sürece girdi. Bu gerilimi de olabildiğince asgariye indirmek lazım geldiğini düşünüyorum. Halkın gündeminde yoksulluk, kalkınma sorunları, olduğundan daha ileriye gitme arzusu, çabası, gayreti var. Bu sürece katkıda bulunmamız lazım. Çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak için hep beraber gayret göstermemiz, bilgimizi, birikimimiz enerjimizi, ortaya koymamız gerektiğini düşünüyorum. Eğer siyasete girersek dürüştlük temel ilkemiz olacak. Halka hizmet için siyaset temel ilkemiz olacak. Siyaset yaparken insani değerlerden uzaklaşmamak temel yaklaşımımız olacak. Sorunları paylaşacağız. Acıları paylaşarak azaltıp sevinçleri paylaşarak çoğaltma peşinde olacağız. Yapıcı hizmetlere katkıda bulunmak üzere çaba göstermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu güne kadar verdiğimiz her hizmetten mutluluk ve huzur duyduk. Vatandaşlarımızın Allah razı olsun deyişi en büyük ödülümüz oldu. Bundan sonrada aynı dileklerle dualarla anılmak isteriz. Bilgimizi becerimizi, deneyimimizi, taşıma aşamasında olduğumuzu bunun bütün ülkeye sunulması zamanının geldiğini düşünüyoruz. Şimdiye kadar kaymakam olarak bir ilçeye vali olarak bir ile hizmet verdik. Bir milletvekili olarak bir milin vekili olacağız ama aynı zamanda Türkiye’ye hizmet yükümlülüğünde olacağız. Bu dönemin geldiğini ben, ailem ve dostlarım değerlendirdik ve bu karara vardık.
* “Kırklareli için yeni sloganımız ‘Kırklareli Kuzeybatı Yıldızı’dır”
En kısa sürede görevi üstleneceğim bölgelere gitmek üzere toparlanacağız. Kırklarelili hemşerilerimize çok teşekkür ediyoruz. Kırklareli basınına, çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Daha uzun süre Kırklareli’ne hizmet arzumuz vardı. Kırklareli için yeni sloganımız ‘Kırklareli Kuzeybatı Yıldızı’dır. Kırklareli’nin Kuzeybatı Yıldızı olarak parlamasını tarımda, turizmde, sanayide ve her alanda kalkınmışlık düzeyine ulaşmasını, mevcut göstergelerin yükselmesine, yaşam standardının iyileşmesine, çevre koşullarının iyileşmesine, bilim alanında verimin bereketin artmasını diliyoruz. Bu sürece katkılarda bulunanlara teşekkür ediyoruz. İnşallah Milletvekili olarak seçildiğimiz zaman Kırklareli’nin de Milletvekili olarak o anlayışla görev yapmak kaçınılmaz görevimiz olacak. Bütün önceki görev yerlerimi değişik vesilelerle ziyaret ettim. Kırklareli’ne de ziyaretlerim olacak Kırklareli’ne vali olarak değil de Milletvekili olarak hizmet etmek benim için çok onurlu ve huzur veren bir görev olacak. Kırklareli’nin yıldızı parlasın Kırklarelilerin bahtı açık olsun” dedi.
Vali Öner, Vali Yardımcısı Volkan Köksal’ın yeni bir atama yapılana kadar vekalet edeceğini söyledi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.