Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Muhasebecilere tanıtıldı

12
“Sosyal Güvenlik insanın doğumundan ölümüne kadar gereklidir”
HABER MERKEZİ
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kırklareli İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, Sosyal Güvenlik Kurumu’nu Kırklareli’deki muhasebecilere tanıttı.
25 Ocak 2013 Cuma günü saat 15.30’da Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (KSMMMO) Konferans Salonu’nda yapılan Tanıtım Toplantısı’nda SGK Kırklareli İl Müdürü Av. Tahsin Halcı, Kırklareli’nin İstanbul, Edirne ve Tekirdağ’ın gölgesi altında kaldığını belirtti.
Kırklareli’nin bakir bir il olarak gördüğünü söyleyen Halcı, önemli olan peynirin değil peynir suyunun da değerlendirilmesi gerektiğini düşündüğünü anlattı.
Kendisinin yıllardır Kırklareli’deymiş gibi hissettiğini ifade eden Halcı, Kurum Tanıtım Toplantısı’nda şunları söyledi;
“Sosyal Güvenlik artık insanın doğumundan ölümüne kadar hatta doğmadan ve büyüttükten sonra da devam eden bir sistem bütünlüğüdür. Netice anne karnındaki bir çocuğun bile sorumluluklarını üstlenen doğduktan sonra ki sorumluluklarını da annelik hakkı ile başlatan daha sonra öğrenci sıfatıyla her türlü sosyal imkanı sağlamaya çalışan büyüğünce de 4/A-B-C diye kategorize ettiğimiz eski SSK, Bağ-Kur yada herhangi bir statüde çalışmalarından dolayı sosyal güvenliğini düzenleyen, yaşam şartlarını tamamladıktan sonra emekli eden, emekli olduktan sonra vefat edenlerin arkasında bıraktıklarının da sosyal güvenliğini sağlayan bir kurumdur. Sosyal Güvenlik Kurumu toplumun yüzde 99’unu kapsıyor. Böylesine devasa bir kurumun muhakkak ki yakından tanınması çok önemlidir.
5502 Sayılı Yasa ile Sosyal Güvenlik yeniden yapılandırıldı. Eski SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında birleştirildi. Artık ayrıcalık yok. Bunun çok önemi var. Bir zamanlar bu insanlar kategorize edilmiş, ayrılmış insanlardı. Kategorize olarak ayrılırken de sosyal imkanları da ayrılmış oldu. Bu o kadar kötü bir şeydi ki birine ilaç verirken, bir diğerine hiç ilaç verilmiyordu. Hatta bir diğerine ise ithal ilaç veriliyordu.  Eski SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı tek çatı altında birleştirilirken bu sorunlarda ortadan kaldırıldı.” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here