Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası sona erdi

6
Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası sona erdi

“Şap Hastalığının Kontrolü Projesi” çerçevesinde Ilimizde, 28 Eylül 2009 tarihinde başlayan 2009 yılı Sonbahar Şap Aşılama Kampanyası 02 Kasım 2009 tarihinde sona erdi. Büyükbaş hayvan mevcudunun tamamının aşılanması hedeflenen kampanyada merkez ve ilçelerde toplam 104.504 adet büyükbaş hayvan proje kapsamında ithal trivalan şap aşısı ile aşılandı.

Kampanya sonucu aşılanan hayvanların aşı kayıtları internet ortamında Türkvet veri tabanına girilecek, böylece hayvan pasaportlarından aşı kayıtlarını takip edilebilecek.

Tarım Il Müdürlüğü, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada;

“Aşılamanın istenilen oranda gerçekleştirilmesi, hastalıkla mücadele etkiliğin sağlanması için önemlidir. Bu nedenle şap aşısı uygulanmamış hayvanların ;

– Sevklerine müsaade edilmeyecek; veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir.

– Hayvancılık Desteklemesi Kararnamesi kapsamında desteklemelerden ve teşviklerden faydalanamayacaklardır.

– Hayvanlarını aşılatmak istemeyen yetiştiricilerimize 3285 Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu gereğince gerekli yasal işlemler uygulanacaktır.

Şap; sığır, koyun, keçi ve domuzlarda (çift tırnaklı hayvanlarda) et-süt ve işgücü kaybına özellikle buzağılarda yüksek oranda ölümlere sebep olan ağızda, tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalıktan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez (ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here