SOL ADINA, SOSYAL DEMOKRASİ ADINA…

47
Ortak Akıl 

Özkan Başaran

Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı 9 Kasım Kurtuluş Bayramı’nda önemli bir konuşma gerçekleştirdi. 
Özetle, Türkiye Halkını Ulu Önderi Atatürk ile yürüyerek Cumhuriyetimizi o çok zor şartlarda  nasıl kurduğunu  vurgulayan bir konuşma idi.
O günün şartlarında mayalı ekmeği bile tanımayan, yufka ile beslenen kan tahlilinde kurtçukların kaynadığı Türkiye insanının Frengi denen hastalıktan fiziki şekillerinin eğri büğrü olduğunu anlatıyordu.
 Önderi Atatürk’ün peşine takılan Türkiye Halkı, Bağımsızlığı için canını veriyor kanını döküyordu. 
Cumhuriyetimizin Kuruluşunda Ulu Önder Atatürk’ün en yakın arkadaşlarının bile direndiğini, Saltanata devam için gizli çalışmalar yaptıklarını anlatan bu konuşmasında Başkan Hacı’nın Altı çizilecek cümleleri, “Cumhuriyet’in İlanına kadar Türkiye’nin nüfusunun asla 8 ila 10 Milyonu geçmemiştir. Ne zaman ki Cumhuriyet ilan edilmiştir işte o özgürlükler sayesinde Nüfusumuz 10 kat artmıştır”Diyordu.
Aynı günün Kurtuluş resepsiyonu konuşmasında da benzer cümleler kuran Başkan Hacı’nın” Bundan sonra Halkın Çocukları yetkili makamlara oturmalı”cümlesi katılımcıların yoğun alkışlarıyla desteklenmişti.
10 Kasım Pazartesi günü yayınlanan“Başkan Hacı Kendini Halkına teslim ediyor”Başlıklı Köşe yazımda bu konuyu kendimce yorumlamaya çalışmıştım.
Yüreğimin Sol tarafıyla kaleme aldığım o yazımda, Başkan Hacı’nın Sosyal Demokrasi’den de öteye giderek Sosyalist söylemleri dile getirmesini anlatıyordum.
Konuşmasını tebrik ettikten sonra özel sohbetimizde “Simitçi Mehmet Aga’nın çocukları yöneten olmalı”diye haykıran Başkan Hacı’nın Emekçiden yana, Ezilenden yana bir özü olduğunu anlatmaya çalışıyordum. 
Yazılarım gazetemizde yayınlandıktan sonra “Özkan Başaran ile Ortak Akıl” Facebook sayfamda da yayınlıyorum. Beğeni fazla olmak üzere Bu yazım bazı kesimlerce eleştiri de aldı.
Eleştirilere saygım sonsuz. Ancak Hakaret içeren sözlere de verilecek cevabım var.
Yazımı yayınladığım sayfanın altında önemsediğim bir CHP’li dostumun, “Beni Başkan Hacı’nın yalakası olarak kaydettiğini belirten birkaç cümlesini okudum. 
Cümlesine “CHP’nin benim gibiler yüzünden kaybettiğini” de ekliyordu.
Kim ki, Ezilenden yana, Emekçiden yana, Soldan yana ve Sosyal Demokrasiden yana sözler sarfediyorsa, bu benim nazarımda çok önem taşır.
Hele hele CHP’li bir Belediye Başkanı “Benden Sonra Kimse Soyadı ile bu makama oturamayacak” manasına gelen sözler sarfediyorsa bu çok daha önemlidir.
Sol adına Söylenen Sözler önemlidir. Sözleri kimin söylediği ise  çok daha önemlidir. 
Sol adına  ve Sosyal Demokrasi Adına söylenilen her Sözün yukarılara çıkarılmasını ve teşvik edilmesini kendime görev edinmiş biriyim.
Sözlerin havada kalmaması için takipçiğini yapmak, benimle birlikte kamuoyunun da görevidir.
Söz uçar yazı kalır.
Başkan Hacı söyledi, ben de destekledim benim gibi Sol yüreklerde destekledi.
CHP’nin Başarısı Evrensel Solu ve Evrensel Sosyal Demokrasiyi rehber edinmekten geçer.
Dolayısıyla Başkan Hacı Doğru yolda.
Şimdi sıra o tarihi sözlerin uygulanmasında.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here