Sokak hayvanları susuz kalmayacak

13
Sokak Hayvanları Koruma Derneği Kırklareli Şube Başkanı İlhan Ardalı ve Başkan Yardımcısı Melek Başara 28 Temmuz 2010 Çarşamba günü gazetemizi ziyaret ederek derneğin sokak hayvanları için yaptığı yeni uygulamasını açıkladı.

HABER MERKEZİ

Başkan İlhan Ardalı, hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde olduğunu ve sokak hayvanlarının en fazla 48 saat susuz kaldığını belirtti. Dernek olarak buna bir çözüm ürettiklerini belirten ardalı, dernek bütçesi ile plastik su kabı aldıklarını ve Kırklareli’de Veterinerlere, Çay  ocaklarına, Muhtarlara, Otogara, Hastane önü gibi yerlere imza karşılığı su kaplarını verdiklerini, suların bittiğinde doldurulması ve akşam olunca alınması konusunda üzerinde kedi ve köpeğin su içerken resminin bulunduğu su kaplarını teslim etiklerini açıkladı.
Şimdilik denemek amaçlı 20 adet su kabı aldıklarını söyleyen Başkan Ardalı, 15 tanesini dağıttıklarını, geride kalan 5 tanesini de dağıtacaklarını açıkladı. 1-2 gün içerisinde su kaplarını verdikleri yerleri gözlemleyerek ilgilenip ilgilenilmediğine bakacaklarını ve ilgileniliyorsa su kaplarından daha yaptıracaklarını belirtti.
Ayrıca Hayvan Koruma Kanunları’na göre şehir içinde yapılması gerektiğini söyleyen Ardalı şunları kaydetti:
“Şehir içinde belirli yerlere su kaplarının yapılması gerekiyordu. Bizde Kırklareli Şubesi olarak bunun yapılması ile ilgili olarak 2010 yılının Şubat ayında Valiliğe beton su kapları yapılması için dilekçe verdik ve Mart ayında uygun olup olmadığı yapılacak incelemeler sonucu belirleneceği söylendi. Bizde beton su kapları yapılana kadar dernek olarak plastik su kabı temin ederek sokak hayvanlarının telef olmamaları için çaba gösteriyoruz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here