Soğucak’tan Ergene’ye benzer kaygılar

10
Geçen hafta CHP’den Milletvekili Aday Adaylığını açıklayan Hakan Dedeoğlu, 7 Şubat 2011 Pazartesi günü, önce Vize’de, CHP İlçe Başkanı Cengiz Arda, delegeler ve partililerle bir araya geldi; ardından Vize Belediyesi’ni ziyaret etti.


HABER MERKEZİ 

Dedeoğlu, Pazartesi akşamı ise, Lüleburgaz’ın Evrensekiz Beldesi’nde CHP Belde Başkanı Abdurrahim Akyıldız, delegeler ve tüm CHP’li üyelerle iki saati aşan süre içerisinde görüş alışverişinde bulundu.
Vize’deki buluşmada Hakan Dedeoğlu özetle şunları söyledi:
“Uzun yıllardır hem yerelde hem de ülke düzeyinde parçası olduğum mücadelenin sonuca ulaştırılması noktasında atılması gereken bir adım olarak gördüğüm milletvekilliği aday adaylığımı Vize İlçemizde de sizlerle paylaşmayı uygun buldum. Vize, verdiğimiz mücadele açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Çünkü Vize gerek konumu gerekse maruz kaldığı sorunlar bakımından oldukça önemlidir. Istrancaların Ergene ile bütünleştiği noktada konumlanan Vize, Avrupa’ya yakınlığı dolayısıyla çıkar çevrelerinin hedefi haline gelmiştir. Buna karşılık verdiğimiz mücadele Vizelilerin katkılarıyla yıllardır devam etmektedir. Çünkü bölgede ortaya çıkan sorunlar hepimizin ortak sorunlarıdır. İnsanların sağlığını olumsuz yönde etkileyen, maddi ve manevi anlamda geleceğini tehdit eden her bir sorunun çözümünde ortak hareket etmek zorunluluğu artık anlaşılmıştır. Önümüzdeki süreçte gerek taş ocaklarından kaynaklanan kirliliğin gerekse arazi kullanımında görülen diğer usulsüzlüklerin önüne geçilmesi yörede yaşayan herkesin sorumluluğundadır. Vize Belediye Başkanlığı ziyaretimde de bu görüşü paylaştıklarını gördüm. Bu sorumluluğu alarak ortak bir duruş sergilemek aynı zamanda cumhuriyetin korunup ileri taşınması için de gereklidir. Ben, bu ortak duruşun sonuç vermesi adına, Vize için, tüm il ve ilçelerimiz için doğru olanın yapılması adına Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili aday adaylığımı koydum. Artık projeleri olan insanlarla hızlı hareket ederek kesin ve tutarlı sonuçlar almak zamanı gelmiştir.”
Evrensekiz’deki buluşmada da benzer sorunlar dile getirilmekle birlikte özellikle tarım kesiminin içinde bulunduğu zorluklar değerlendirildi. AKP tarafından ortaya konan tarım politikalarının, halkın büyük kesiminin beklentilerinin aksine toprak temelli üreticilerin yok edildiği politikalara dönüştüğünün altını çizen Hakan Dedeoğlu, önümüzdeki Genel Seçimlerde halkımızın bu kötü gidişata son vermesi gerektiğini belirtti. Yanlış tarım politikalarının yanı sıra arazi ve su kullanımında yaşanan sorunlar da Evrensekiz için önem arz ettiğinden toplantıda bu konu da masaya yatırıldı. Evrensekiz civarındaki aşırı su kullanımının yol açtığı taban suyundaki düşüşler konusundaki çekinceleri dinleyen Dedeoğlu birbirinden farklı gibi görünen sorunların aslında aynı sorunun farklı görünümleri olduğunu dile getirdi. Toplantıya iştirak eden Evrensekizlilerin soru ve fikirleri de benzer kaygıları ortaya koymaktaydı. 
Hem Vize’de hem de Evrensekiz’de ikişer saatten fazla süren görüş alışverişleri sırasında Dedeoğlu, hukuksuzluğun ve plansızlığın önüne geçebilmek için cesur ve dürüst siyaset yapabilecek kişilerin meclise taşınması gerektiğinin üzerinde durdu. Toplumun farklı kesimlerinin içinde bulunduğu farklı sorunların temelde yöneticilerin ilgisizliğinden kaynaklandığını dile getiren Dedeoğlu çözümün toplumsal menfaatleri gözeten projelerde aranması gerektiğini ifade etti. (s)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here